Pierwsze zdjęcie o rozdzielczości 3200 megapikseli. Naukowcy zdradzają szczegóły swojej pracy

Pierwsze zdjęcie o rozdzielczości 3200 megapikseli. Naukowcy zdradzają szczegóły swojej pracy

Pierwsze zdjęcie o rozdzielczości 3200 megapikseli. Naukowcy zdradzają szczegóły swojej pracy
Źródło zdjęć: © SLAC
Arkadiusz Stando
24.10.2020 14:06, aktualizacja: 26.07.2022 14:42

Na początku września, naukowcy z SLAC National Accelerator Laboratory w Menlo Park w Kalifornii wykonali pierwsze na świecie zdjęcie cyfrowe o rozdzielczości 3200 megapikseli. Teraz zdradzają kilka szczegółów, dotyczących ich pracy oraz urządzenia, które pozwala im tworzyć tak zaawansowane fotografie.

"Zmierzymy i skatalogujemy około 20 miliardów galaktyk" - mówi Steven Kahn, dyrektor Obserwatorium Vera C. Rubin w Chile. To właśnie miejsce, w którym zainstalowano największy na świecie aparat cyfrowy, który posłuży do mapowania nocnego nieba. To będzie wymagało aż 10 lat ciężkiej pracy i tworzenia najbardziej szczegółowych zdjęć wszechświata, jakie kiedykolwiek wykonano.

"Większość części nocnego nieba w rzeczywistości nigdy nie została sfotografowana przez nasze urządzenia" - tłumaczy Steven Kahn. Zadaniem zespołu będzie fotografowanie kosmosu z zachowaniem odpowiedniej sekwencji czasowej, aby stale obserwować, jak się zmienia.

See the world's first 3,200-megapixel photos taken in a single shot

Jak powstało urządzenie zdolne do wykonania takich zdjęć? To połączenie hardware'u z softwarem. Łącznie, naukowcy wykorzystali 189 matryc CCD o rozdzielczości 16 megapikseli i połączyli je ze sobą. Z kolei stworzone na potrzeby urządzenia oprogramowanie zajmuje się łączeniem zdjęć w jedną całość.

Pierwsze zdjęcie o rozdzielczości 3200 megapikseli przedstawia zielony kalafior, zwany też romanesco.

Obraz
© SLAC

Montaż czujników zajął zespołowi naukowców około sześciu miesięcy. Są to bardzo wrażliwe urządzenia i mogły uszkodzić się w bardzo łatwy sposób. Wystarczyłoby lekkie zetknięcie ze sobą podczas procesu instalacji.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)