Fotografowanie aparatem, który nie potrzebuje obiektywu? Niedługo będzie to możliwe

Fotografowanie aparatem, który nie potrzebuje obiektywu? Niedługo będzie to możliwe

Prototyp urządzenia
Prototyp urządzenia
Michał Dąbrowski
06.06.2013 08:00, aktualizacja: 26.07.2022 20:15

Niezależnie od tego, czy fotografujemy na filmie czy aparatem cyfrowym, potrzebujemy obiektywu. Firma Bell Labs pracuje nad prototypem aparatu z technologią o nazwie compressive sensing. Urządzenie nadal korzystałoby z matrycy, miało przysłonę, ale w zestawie nie byłoby obiektywu.

Dlaczego to jest istotne? Compressive sensing zatrzymuje obraz, ale dzięki pominięciu obiektywu ma znacznie mniej danych do zapisania. Urządzenie marki Bell Labs używałoby w praktyce jednego elementu światłoczułego do stworzenia zdjęcia.

Wszystkie aparaty wykorzystują obiektywy do stworzenia obrazu. Soczewki ograniczają geometryczne i radiometryczne mapowania sceny do obrazu. Do tego dochodzą koszty, rozmiar i waga całego zestawu do fotografowania - mówią przedstawiciele Bell Labs.

Różnicą pomiędzy klasycznymi aparatami a tymi z technologią, nad którą pracuje Bell Labs, jest sposób, w jaki powstaje zdjęcie. Zazwyczaj obraz, który trafia na matrycę, jest filtrowany przez obiektyw lub inny otwór. W prototypie Bell Labs nie ma ingerencji żadnego fizycznego elementu, co według badań może zaowocować lepszą jakością obrazu. Bez obiektywu nie ma problemów z ostrzeniem czy aberracją, którą obarczone są elementy optyczne.

Obraz

Aparat z technologią compressive sensing wykorzystuje układ LCD jako przysłonę. Każdy jej element może być sterowany niezależnie, tak aby przepuszczać światło. Jak wyjaśnia portal Technology Review, proces robienia zdjęcia zaczyna się od zapisu światła, które przechodzi przez losowy układ. Wszystkie te migawki są ze sobą połączone, wszystkie rejestrują tę samą scenę w różny sposób. Następnie obrazy te są ze sobą zestawiane, tworząc spójną całość.

Opisywana technologia na razie brzmi jak Matrix, ale na pewno warto poczekać na pierwsze urządzenia, a nie tylko schemat działania. Zastanawia nas: czy głębia ostrości regulowana byłaby jedynie cyfrowo? Czy obraz byłby ostry na całej płaszczyźnie? Na pewno ucieszyłoby to fotografów architektury, ale osoby lubiące bokeh na zdjęciach pewnie zostałyby przy swoich dotychczasowych urządzeniach.

Źródło: Tested

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)