Kamery i SI pomagają odkrywać zwyczaje ptaków morskich

Kamery i SI pomagają odkrywać zwyczaje ptaków morskich

Kamery i SI pomogły zbadać zachowanie ptaków morskich
Kamery i SI pomogły zbadać zachowanie ptaków morskich
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
07.11.2020 14:36, aktualizacja: 26.07.2022 14:40

Badacze z Uniwersytetu w Osace stworzyli interesujący system gromadzenia danych dotyczących zwierząt. Z wykorzystaniem kamer i sztucznej inteligencji (SI) udało się w ten sposób zbadać zachowania morskich ptaków.

Jak czytamy na stronie uniwersytetu, wykorzystana technika to "bio-rejestracja" polegająca na instalacji miniaturowych kamer lub innych czujników bezpośrednio na ciele dzikich zwierząt. Dzięki temu badacze mogą obserwować, zwykle z "pierwszej osoby", jak zachowuje się dany okaz w swoim naturalnym środowisku.

Co istotne, w opisywanym przypadku nie był to taki sam system, jak we wcześniejszych badaniach podobnego rodzaju. Ponieważ urządzenia montowane na zwierzętach muszą być lekkie i małe, pozwalały dotychczas zarejestrować tylko krótkie nagrania z uwagi na niewielkie akumulatory.

Badacze z Uniwersytetu w Osace wpadli więc na nowy pomysł – połączenie sztucznej inteligencji z szeregiem czujników (w tym odbiornika GPS), co umożliwia włączanie kamery tylko w niektórych momentach. System sam decyduje, kiedy występuje wysokie prawdopodobieństwo zarejestrowania istotnych zachowań zwierzęcia i włącza nagrywanie.

Jak wynika ze statystyk, system oparty na GPS sterowany przez SI, który wykrywa momenty lotów ptaków uzyskał precyzję w nagrywaniu istotnych zachowań zwierząt na poziomie 0,59. Wcześniejsza metoda włączająca kamerę co 30 minut pozwalała uzyskać ten sam wskaźnik na poziomie zaledwie 0,07.

Opisywany system kamer i oprogramowania został przetestowany na ptakach morskich u wybrzeży Japonii. Badacze podają, że analizowali w ten sposób zachowania mew czarnych i burzyków smugowatych i dodają, że uzyskali znacznie więcej cennego materiału niż z wykorzystaniem innych metod. Fragmenty nagrań można znaleźć w serwisie YouTube.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)