Apple chce uporządkować bałagan z formatem HDR

Apple chce uporządkować bałagan z formatem HDR

Apple chce uporządkować bałagan z formatem HDR
Źródło zdjęć: © Flatpanels
Jakub Krawczyński
12.11.2020 11:49, aktualizacja: 26.07.2022 14:40

Format HDR jest wykorzystywany w realizacji filmów i seriali, jak również dodawany do gier wideo. Powstało wiele jego wariantów, przez co branża ma kłopot z rozwojem. Tutaj do akcji chce wkroczyć Apple.

Na początku warto zaznaczyć, że HDR w przypadku filmów, seriali i gier nie jest technicznie tą samą techniką, co HDR w kontekście fotografii. High Dynamic Range, czyli wysoki zakres dynamiki pozwala na jednoczesne wydobycie szczegółów w najjaśniejszych punktach obrazu, jak również uzyskanie zarazem głębszego kontrastu i czerni, bez gubienia detali.

Oprócz tego, dzięki szerokiej palecie barw (Wide Color Gamut), która jest z HDR powiązana, możemy osiągnąć bardziej naturalne dla ludzkiego oka kolory.

Podstawowym wariantem HDR jest HDR10. Istnieją także tzw. formaty "premium", czyli Dolby Vision (który jest uwielbiany przez filmowców) oraz HDR10+. Są one na tyle interesujące, że nagrania wideo zmasterowane w tym standardzie wyróżniają się dynamicznym dopasowywaniem parametrów każdej sceny z osobna (w HDR10 ustawienia te są ogólnie narzucone) przez tzw. "dynamiczne metadane".

W chwili obecnej, poza HDR10, Dolby Vision i HDR10+ mamy do czynienia także z HLG (używanym w transmisjach telewizyjnych, ale niszowym formatem) i Advanced HDR by Technicolor.

Tworzenie treści w tych formatach wymaga zupełnie innego rodzaju podejścia do przetwarzania końcowego materiału. Oprócz tego, z racji opłat licencyjnych za Dolby Vision, ta mnogość opcji prowadzi do wojny formatów.

I tutaj właśnie nadchodzi firma Apple, której zależy na rozpowszechnianiu formatu HDR, a nawet ostatnio reklamowała iPhone'y jako doskonałe narzędzia do filmowania treści w Dolby Vision.

Jednocześnie amerykański gigant wyszedł naprzeciw formatowi HLG. Jak się okazuje, kręcac zawartość w Dolby Vision na iPhone 12 w pliku wyjściowym jednocześnie mamy zakodowane informacje o przestrzeni kolorów HLG 2020.

W ten sposób taki materiał mógłby być również używany w telewizji, która korzysta z HDR właśnie w formacie HLG. I dzięki temu zawartość nie zostaje jedynie zagrodzona w obrębie urządzeń zgodnych z Dolby Vision, bo HLG jest obsługiwane przez praktycznie każde urządzenie, które wspiera HDR10.

Jon McCormack, dyrektor działu oprogramowania do kamer powiedział, że dzięki temu "ekosystem HDR" powinien się bardziej otworzyć i uporządkować.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)