Zdjęcie dnia. Konferencja Strajku Kobiet z prof. Marią Płatek

Zdjęcie dnia. Konferencja Strajku Kobiet z prof. Marią Płatek

Zdjęcie dnia. Konferencja Strajku Kobiet z prof. Marią Płatek
Źródło zdjęć: © © Mateusz Włodarczyk / FORUM
Marcin Watemborski
02.12.2020 16:15, aktualizacja: 26.07.2022 14:38

2 grudnia 2020 roku odbyła się specjalna konferencja prasowa Strajk Kobiet, w której oprócz przewodniczącej Marty Lempart, brała udział również prof. Maria Płatek. Na wydarzenie ponownie nie wpuszczono m.in. TVP, TVP Info czy TV Republika. Na miejscu pojawiła się policja, ponieważ doszło do przepychanek.

W konferencji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet brały udział: Marta Lempart, prof. Monika Płatek, Agnieszka Czerederecka oraz Klementyna Suchanow. Ostatnia z pań niepochlebnie komentowała działania TVP, jako "obniżające poziom dziennikarstwa w Polsce".

Podczas spotkania, Marta Lempart zwróciła uwagę na nadużywanie przez policję uprawnień, stosowanie przemocy oraz łamanie praw obywatelskich. Powiedziała też o tym, że funkcjonariusze odmawiali podawania danych i numerów służbowych. Przewodnicząca OSK zaprzeczyła zarzutowi oplucia przez nią policjanta.

Prof. Maria Płatek wypowiadała się na temat legalności protestów. Prawniczka mówiła o pokojowym charakterze demonstracji i podkreśliła, że policja nie ma podstaw do podejmowania czynności wobec protestujących. Jednocześnie zwróciła uwagę, że jeśli funkcjonariusz będzie chciał wylegitymować uczestnika strajku, musi podać powód oraz się przedstawić. Prof. Płatek przypominała o wadze konstytucji i jej nadrzędności względem ustaw i rozporządzeń, na które powołują się policjanci.

Na konferencji został podjęty temat spryskania gazem posłanki PO Barbary Nowackiej na Trasie Łazienkowskiej w okolicy ul. Marszałkowskiej. W twarz kobiety została rozpylona chmura gazu po tym, jak wystawiła przed twarz policjanta legitymację poselską. Prof. Płatek skomentowała spryskanie gazem jako napaść na funkcjonariusza publicznego mając na myśli Nowacką.

Kobiety zakończyły spotkanie słowami: "Widzimy się 13 grudnia", czyli w rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i powołania Wojskowej Rady ocalenia Narodowego, gdy wojsko przejęło władzę w naszym kraju. Póki co, oficjalnie nie wiadomo, jakie ruchy ze strony Ogólnopolskiego Strajku Kobiet są planowane na tę datę.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)