Ciekawy eksperyment: portrety kolodionowe na opakowaniach po negatywach

"36 ekspozycji" to najnowszy projekt Davida Emitta Adamsa, w którym jako materiał na odbitki wykorzystał on opakowania po starych filmach fotograficznych.

Autor wpadł na pomysł wykonania zdjęć na opakowaniach po filmach podczas prowadzenia podstawowego kursu fotografii. Jego studenci korzystali z aparatów analogowych i (co widać powyżej) materiałów negatywowych Kodak Trix. Adamsa zainteresowały metalowe kasetki po negatywach, które po zajęciach trafiały do kosza.

Kasetki zostały przez niego spłaszczone, a ich niezadrukowana strona posłużyła za podstawę pochodzącego z XIX wieku procesu kolodionowego. Gotowe zdjęcia zostały umieszczone w specjalnie przygotowanej mahoniowej gablocie, która chroni fotografie i umożliwia ich ciekawą ekspozycję.

Zdaniem fotografa nauka fotografowania na filmie ma duży wpływ na rozumienie fotografii przez osoby zaczynające swoją przygodę z tym medium. Ograniczenia wynikające z liczby klatek na filmie w połączeniu z kosztami eksploatacji na pewno pomagają zdecydować, co jest naprawdę warte sfotografowania. Moim zdaniem do tego zestawu warto dodać standardowy obiektyw o ogniskowej 50mm, który pomoże zapanować nad kadrem.

Inne prace Adamsa możecie zobaczyć na jego stronie domowej. Same zdjęcia być może nie zaskakują, ale warto poznać podejście fotografa i materiały, które wykorzystywał. Autor rejestrował zdjęcia m.in. na papierowych negatywach czy zardzewiałych puszkach znalezionych na pustyni.

Co sądzicie o umieszczaniu obrazów na tak nietypowych podłożach i miejscach?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Zobacz, jak wygląda edycja słynnych fotografii bez użycia Photoshopa Rozmiary zdjęć na Facebooku - ile razy tego szukaliście? Teraz wszystko w jednym miejscu Miniaturowy aparat, który nie wymaga używania rąk Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 1] Nowy trend w fotografii ślubnej? Animowane GIF-y Kolorowa fotografia przedmiotów w ruchu. Jak powstały te zdjęcia? Drony, małe czołgi, zdalne aparaty. Tak się dzisiaj fotografuje dzikie zwierzęta Obrazy van Gogha w gigapikselowych rozdzielczościach 180-gigapikselowa panorama Tokio - druga największa na świecie Plotka! Sony wyprodukuje obiektywy z wbudowaną matrycą OpenReflex - działająca lustrzanka, którą możesz pobrać z Internetu i samemu wydrukować Tak brzmi Symfonia Nikonów Witajcie w przyszłości. Fotograf testuje Google Glass jako narzędzie do fotografii ulicznej Fascynujący projekt Muzeum Fotografii Polak potrafi – wykonujemy 2 miliardy zdjęć miesięcznie Fotografowanie aparatem, który nie potrzebuje obiektywu? Niedługo będzie to możliwe

Popularne w tym tygodniu:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Najlepszy fotobombing w historii. Autobus zasłonił całą scenę! Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Uważaj, gdy kręcisz film jadąc samochodem. Oto, co się dzieje z operatorem podczas wybuchu poduszki powietrznej