Filmy RAW w leciwym Canonie 50D? Z nakładką Magic Lantern to możliwe

Filmy RAW w leciwym Canonie 50D? Z nakładką Magic Lantern to możliwe

Kadr z filmu wykonanego Canonem 50D przy czułości ISO 12800
Kadr z filmu wykonanego Canonem 50D przy czułości ISO 12800
Redakcja Fotoblogia.pl
28.05.2013 14:28, aktualizacja: 26.07.2022 20:15

 

Zespół Magic Lantern szykuje kolejną rewolucję. Nie minął tydzień od pierwszych informacji na temat wprowadzenia możliwości nagrywania filmów w formacie RAW (DNG), a ostatnio jeden z beta-testerów zaprezentował film wykonany kilkuletnim Canonem 50D.

Zespół Magic Lantern szykuje kolejną rewolucję. Nie minął tydzień od pierwszych informacji na temat wprowadzenia możliwości nagrywania filmów w formacie RAW (DNG), a ostatnio jeden z beta-testerów zaprezentował film wykonany kilkuletnim Canonem 50D.

Firma Magic Lantern nie poprzestała na zwiększaniu możliwości aparatów z funkcją nagrywania filmów, takich jak Canon 5D Mark II i III. Jeden z użytkowników forum EOSHD zaprezentował film wykonany pięcioletnim Canonem 50D. Samo oprogramowanie do tego modelu jest jeszcze w fazie testów, ale już teraz można zobaczyć pierwsze sample. Przekonajcie się, jak wyprodukowany kilka lat temu Canon radzi sobie na wysokich czułościach (H2, czyli ok. ISO 12800):

Film został nagrany w rozdzielczości 1592 x 720 przy 24 kl./s. 15-megapikselowy sensor radzi sobie zaskakująco dobrze mimo wysokiego ISO. Więcej testowych plików można pobrać stąd. Nie ma jeszcze informacji, kiedy oprogramowanie zostanie udostępnione.

Oto dwa inne filmy nagrane Canonem 50D:

Zwiększenie skali tonalnej w filmach i możliwości dalszej obróbki na pewno zainteresuje wiele osób, ale warto pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwszą jest miejsce na dysku – każda klatka filmowa w formacie RAW zajmuje około 3 MB, a jedna sekunda aż 72 MB. Drugim problemem może okazać się przegrzewanie matrycy, która fabrycznie nie została przystosowana do nagrywania filmów.

[solr id="fotoblogia-pl-67570" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/1647,nowe-oprogramowanie-zwieksza-mozliwosci-canona-5d-mark-iii" _mphoto="eos-5d-mkiii-67570-251x1-a040a99.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2896[/block]

Pewnie zastanawiacie się, jak korzystanie z zewnętrznego oprogramowania wpłynie na warunki gwarancji. Portal DIYPhotography.net spytał o to firmy Canon, Nikon i Panasonic. Jedynie Canon zadeklarował, że mimo nieoryginalnego firmware'u usterki fabryczne niezwiązane z używaniem nakładki Magic Lantern powinny być naprawiane.

Nie ma czegoś takiego jak anulowanie gwarancji. Są naprawy, które gwarancja obejmuje, i takie, których nie obejmuje. Przykładowo – naprawa niedziałających przycisków w okresie objętym gwarancją zostanie wykonana, jeżeli na awarię nie miało bezpośredniego wpływu oprogramowanie zewnętrzne.

Jeśli np. płyta główna musiałaby zostać wymieniona z powodu zewnętrznego oprogramowania, a później (nadal w okresie objętym gwarancją) przyciski przestałyby działać, obowiązują te same reguły.

Nikon i Panasonic odpowiedziały inaczej:

Użycie zewnętrznego oprogramowania spowoduje anulowanie gwarancji.

Naszym zdaniem jeśli możliwości aparatu już nie wystarczają, a okres gwarancyjny dawno upłynął, warto spróbować nowych rozwiązań.


Autorem tekstu jest Michał Dąbrowski

Źródło: PetapixelEngadget

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)