Zdjęcie dnia. Rosjanie znaleźli jeden z członów rakiety Sojuz 2.1b

Zdjęcie dnia. Rosjanie znaleźli jeden z członów rakiety Sojuz 2.1b

Rosyjscy odkrywcy znaleźli jeden z członów rakiety Sojuz 2.1b
Rosyjscy odkrywcy znaleźli jeden z członów rakiety Sojuz 2.1b
Źródło zdjęć: © Instagram/siberian_times
Michał Skorupka
20.12.2020 16:27, aktualizacja: 26.07.2022 14:36

Grupa rosyjskich odkrywców dokonała niezwykłego znaleziska w jednym z lasów w rejonie Kobyaysky w Jakucji. Poszukiwacze natrafili na jeden z członów rakiety Sojuz 2.1b, która dwa dni temu wyniosła w kosmos 36 satelitów.

Grupa rosyjskich odkrywców zajmująca się poszukiwaniem szczątków rakiet natrafiła na wyjątkowy okaz. W lesie w rejonie Kobyaysky w Jakucji na Syberii znaleźli jeden z członów rakiety Sojuz 2.1b, która zaledwie dwa dni temu wyniosła na niską orbitę okołoziemską 36 satelitów telekomunikacyjnych OneWeb.

Odkrywcy pochwalili się znaleziskiem, zamieszczając w sieci kilka fotografii. Można je zobaczyć poniżej.

Rosjanie z udaną misją

Rakieta Sojuz, zarządzana przez spółkę Starsem, europejskiego operatora Arianespace, wykonała misję polegającą na wyniesieniu na niską orbitę całe serie satelitów telekomunikacyjnych OneWeb. Jest to największa konkurencja dla sieci Starlink od kosmicznej firmy SpaceX, należącej do Elona Muska.

Rosyjski Sojuz 2.1b wystartował 18 grudnia o 21:26 czasu lokalnego z kosmodromu Wostocznyj. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie. Po ponad 9 minutach trzeci stopień rakiety wypuścił dodatkowy górny stopień Fregat z ładunkiem. Minutę później system napędowy Fregata rozpoczął pierwsze odpalenie, trwające około 5 minut.

Godzinę później Fregat odpalił jeszcze raz, w celu osiągnięcia docelowej orbity. Główny silnik stopnia działał wówczas tylko przez 32 sekundy. Kilka minut później rozpoczęło się wypuszczanie satelitów. Miało to miejsce w odstępach czasowych (9 serii po 4 urządzenia). Ostatnie ładunki zostały odseparowane od rakiety prawie 4 godziny po starcie.

Był to pierwszy komercyjny lot z nowego kosmodromu Wostocznyj, który nadal jest w fazie budowy. Łącznie na niskiej orbicie okołoziemskiej znajduje się już 110 statków sieci OneWeb.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)