Co sprawdzić kupując używany sprzęt? Pigułka wiedzy

Co sprawdzić kupując używany sprzęt? Pigułka wiedzy

Co sprawdzić kupując używany sprzęt? Pigułka wiedzy
Marcin Watemborski
04.01.2021 14:21, aktualizacja: 06.03.2024 22:25

Współczesny sprzęt fotograficzny jest bardzo drogi i nic dziwnego, że większość użytkowników często sięga po używane korpusy, obiektywy i akcesoria. W przypadku każdego sprzętu trzeba sprawdzić kilka kluczowych kwestii, by podjąć sensowną decyzję. Oto najważniejsze aspekty.

Gdzie kupować używany sprzęt fotograficzny?

Jest kilka sposobów kupowania sprzętu fotograficznego, jednak najwięcej można zyskać przez kupno internetowe, niestety jednak też stracić. Bezpieczniejsze niż grupy w mediach społecznościowych są portale aukcyjne, które w wielu przypadkach mają programy odszkodowawcze, gwarantujące zwrot pieniędzy lub choćby pomoc prawną w celu odzyskania kwoty, gdy zostaniemy oszukani.

W przypadku kupowania od osób indywidualnych często nie możemy powoływać się na gwarancję rozruchową/ rękojmię. Bierzemy sprzęt, jaki jest i tym samym potwierdzamy zapoznanie się z jego stanem. W takim przypadku jedynie od dobrej woli sprzedającego zależy to, czy uzna nam gwarancję, ale dzieje się to rzadko. Przecież sprzedający nie ma pewności, czy kupujący nie uszkodził sprzętu.

Oprócz portali aukcyjnych i osób indywidualnych, są jeszcze sklepy i komisy fotograficzne, które handlują używanym sprzętem. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze m.in. ze względu na gwarancję, jak też wystawienie faktury, którą można odliczyć sobie od podatku w razie prowadzenia działalności gospodarczej. Minusem kupowania w komisach jest często cena, która bywa podniesiona ze względu na marżę naliczaną przez sprzedającego.

Warto pamiętać, że sprzęt fotograficzny dobrze jest sprawdzić osobiście przed zakupem, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, dobrze jest wypytać o kilka rzeczy. Mają one pomóc nam w upewnieniu się, że właśnie ten konkretny egzemplarz sprzętu powinien trafić do nas. Istotnym czynnikiem kupowania używanego sprzętu jest też zorientowanie się w średniej cenie danego modelu na rynku – tutaj z pomocą przyjdą portale aukcyjne.

Na co zwrócić uwagę przy każdym używanym sprzęcie?

Poniżej streściliśmy wam w punktach najważniejsze aspekty, które trzeba sprawdzić lub, o co zapytać sprzedającego. W ten sposób będzie wam znacznie łatwiej. Zanim przejdziemy do konkretów, oto kilka pytań pomocniczych mających ogólne zastosowanie:

  • Jaki charakter ma sprzedający? – tzn. czy to sklep / osoba prywatna
  • Czy sprzedający ma dokumenty zakupu / kartony? – Pozwoli to upewnić się, że sprzęt nie jest kradziony.
  • Jaki jest stan wizualny sprzętu? – Pozwoli to oszacować sposób eksploatacji i potencjalne uszkodzenia.
  • Jak chodzą przyciski? – j.w.
  • Czy nie ma widocznych pęknięć lub rozszczelnień / uszkodzeń uszczelek – j.w.
  • Czy sprzedający wymaga przedpłaty na konto? – często oszuści tego wymagają i nie biorą pod uwagę wysyłki za pobraniem, lecz nie jest to regułą.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie używanego aparatu?

Obraz

Na co zwrócić uwagę przy kupnie używanej lampy błyskowej?

Obraz
  • Czy lampa jest zgodna z naszym systemem? – Przykładowo lampy Nikona nie będą dobrze działały z Canonanmi i na odwrót. Jest to istotne przy wielu funkcjach, w tym automatyce błysku TTL.
  • W jakim stanie jest palnik lampy? – Czy nie jest zbarudzony, nie widać zniekształceń lub nie jest stopiony plastik. Ma to wpływ na jakość błysku
  • Czy lampa nie wydaje z siebie dziwnych dźwięków, zapachów i czy nie dymi? – Niektóre lampy piszczą delikatnie podczas ładowania błysku, co jest normalne.
  • Czy stopka jest w dobrym stanie? – Od tego zależy łączność z aparatem.
  • Czy głowica nie ma luzów i chodzi z należytym oporem?
  • W przypadku studyjnych lamp błyskowych: Czy mocowanie modyfikatorów nie ma luzów?
  • Czy klapka baterii się nie otwiera samoistnie?
  • Czy jest możliwość aktualizacji oprogramowania lampy przez złącze USB? – Miły dodatek w wielu nowych modelach lamp.

Na co zwrócić uwagę przy akcesoriach?

  • Filtry: Czy nie są pożółknięte, nie mają rys oraz jaki jest stan mocowania?
  • Statywy: Czy nie mają luzów i po zablokowaniu dobrze trzymają?
  • Plecaki / torby: Czy nie są porwane, nie mają przetartych kluczowych elementów i są dobrze wyściełane w środku?

Mamy nadzieję, że powyższe pytania ułatwią wam oszacowanie stanu i wartości używanego sprzętu fotograficznego i nie będziecie mieli żadnych problemów. Pamiętajcie, że najlepiej jest zawsze zobaczyć sprzęt na własne oczy i sprawdzić jego działanie przed zakupem.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)