Nowe prawo dt. latania dronami w Unii Europejskiej. Wszystkie muszą być zarejestrowane

Nowe prawo dt. latania dronami w Unii Europejskiej. Wszystkie muszą być zarejestrowane

Nowe prawo dt. latania dronami w Unii Europejskiej. Wszystkie muszą być zarejestrowane
Marcin Watemborski
07.01.2021 10:18, aktualizacja: 07.01.2021 12:06

Od 1 stycznie 2021 roku weszło w życie nowe prawo dotyczące latania dronami. Obowiązuje ono nie tylko na terenie całej Unii Europejskiej, ale również na terenie Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Wielkiej Brytanii.

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego wydała nowe przepisy dotyczące latania dronami. Zmieniają one naprawdę wiele i jest to absolutny koniec latania niezarejestrowanymi dronami. Obostrzenia dotyczą posiadania uprawnień, które są obowiązkowe w każdym państwie, jak też wysokości lotu i odległości od ludzi.

Nowe prawa dotyczą wszystkich – zarówno hobbystów, jak i zawodowych operatorów dronów. Pojawiły się 3 kategorie charakteryzujące drony:

  • Drony niskiego ryzyka – loty nie wymagają autoryzacji, ale obowiązują je obostrzenia
  • Drony średniego ryzyka i wyspecjalizowane – loty wymagają autoryzacji na podstawie oceny ryzyka
  • Drony wysokiego ryzyka i certyfikowane – loty nie tylko muszą być autoryzowane, ale operatorzy będą musieli przestrzegać prawa lotniczego. Dotyczy to też lotów pasażerskich maszynami bezzałogowymi w przyszłości

Oprócz tego drony zostały skategoryzowane pod kątem wagi:

  • A1 – drony o wadze poniżej 250 gramów będą mogły latać nad ludźmi
  • A2 – drony o wadze od 250 gramów do 2 kg będą musiały zachować odległość co najmniej 50 metrów od ludzi
  • A3 – drony o wadze powyżej 2 kg będą mogły latać jedynie z dala od ludzi

Prawo nie działa wstecz, więc osoby, które kupiły drony przed 1 stycznia 2021 roku, nie będą się musiały martwić o ich certyfikację przez 2 lata. Po tym czasie urządzenia zostaną przypisane do jednej z dwóch pozostałych kategorii. Drony zakupione od początku 2021 roku są już objęte restrykcjami.

Firma DJI rozpisała obostrzenia w prostej i zrozumiałej tabelce. W przypadku wszystkich dronów minimalny wiek pilota jest zależny od kraju, podobnie jak obowiązek posiadania ubezpieczenia na urządzenia oraz rodzaj obowiązkowej licencji. Natomiast każdy dron musi być zarejestrowany, a maksymalna wysokość lotu wynosi 120 metrów. Jasne różnice dotyczą przelotów nad ludźmi – DJI Mavic Mini oraz Mini 2 mogą latać nad ludźmi, ale nie nad tłumami; Mavic Air oraz Spark nie mogą latać nad grupami ludzi; Mavic Pro, Mavic 2, Mavic Air 2 oraz seria Phantom muszą zachować dystans 50 metrów od ludzi, a pozostałe modele mogą latać jedynie w odległości co najmniej 150 metrów od ludzi.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)