To prawdopodobnie najmniejszy gad na Ziemi. Jest wielkości ziarna słonecznika
KLAUDIA STAWSKA • dawno temu • 2 komentarzeOdnaleziony na Magadaskarze maleńki kameleon jest mniej więcej wielkości ziarna słonecznika. Naukowcy okrzyknęli go mianem nano-kamelona, a zwierzę bez problemu mieści się na czubku palca.

Fotograf i biolog pracujący dla Zoologische Staatssammlung München, Frank Glaw udostępnił zdjęcia nowoodkrytego gatunku kameleona, który może być najmniejszym znanym dotychczas gadem na Ziemi.
Oficjalnie znany jako Brookesia nana lub w skrócie B. nana, nowy gatunek jest tak malutki, że uważa się, że przeżyje na diecie z roztoczy i skoczogonków, na które poluje w ściółce. Jego odnalezienie jest niezwykle ważne z punktu widzenia naukowców, ponieważ rodzi pytania dotyczące dolnych granic wielkości ciała u kręgowców i podkreśla różnorodność biologiczną Madagaskaru.
— Na pierwszy rzut oka zdaliśmy sobie sprawę, że było to ważne odkrycie — powiedział Andolalao Rakotoarison, herpetolog z Madagaskaru i współautor nowego badania opublikowanego na łamach Nature.
Podobnie jak inne kameleony, ten malutki gad posiada język-pocisk, którego używa do złapania zdobyczy. Stworzenia znalazły udaną niszę w swoim naturalnym środowisku, polując w dzień na dnie lasu deszczowego, a nocą wycofując się w bezpieczne miejsce dla źdźbeł traw.
Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30
Jak dotąd naukowcom udało się zaobserwować tylko dwa osobniki z tego gatunku, co utrudnia dokładną identyfikację gatunku. Jednak na ten moment zwierzę uważane jest za krytycznie zagrożone wyginięciem, zwłaszcza że okolica, w której odnaleziono zwierzęta, została zdegradowana.

Pozostaje mieć nadzieję, że niezwykłe zdjęcia oraz pojawiające się publikacje przypomną opinii publicznej o tym, że Madagaskar jest niezwykle różnorodną wyspą, której należy się ochrona.

Polecane przez autora:
- Podwójne zaćmienie Słońca. Taki widok można było zobaczyć nad Polską
- Zdjęcie dnia. Trąba wodna nad Zatoką Pucką [Wideo]
- Zdjęcie dnia. Spektakularne strumienie energii w galaktyce
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze