Maciej Stanik nominowany do nagrody Fotoreportera Roku 2020, w tle m.in. jego reportaże dla Wirtualnej Polski
PIOTR URBANIAK • dawno temuFotograf Maciej Stanik stanie przed szansą zdobycia tytułu Fotoreportera Roku 2020. Znamienite jury doceniło go m.in. za zdjęcia reporterskie z protestów przygotowane dla Wirtualnej Polski, ale też chociażby fotorelacje z stref w Afganistanie i Górskim Karabachu.

Konkurs Fotoreporter Roku 2020 jest organizowany rokrocznie przez Stowarzyszenie Fotoreporterów. "Celem Konkursu jest wybór wyróżniającego się spośród innych w roku 2020, warsztatowo i artystycznie dojrzałego fotoreportera oraz wskazanie najbardziej wartościowych fotografii informacyjnych, opowiadających o roku 2020", czytamy na oficjalnej witrynie.
W tym roku przed szansą stanie trójka fotografów. Obok wspomnianego już Macieja Stanika, będą to Beata Zawrzel i Jakub Porzycki.
Wyboru dokona jury w następującym składzie: Ewa Fałkiewicz — fotoedytorka Newsweeka, Ewelina Karpińska-Morek — Interia.pl, Monika Szewczyk — Wittek UW, Jaap Arriens — fotoreporter, Wojciech Druszcz — członek honorowy SF, Jacek Grzegorczyk — fotoedytor PAP, Alik Kęplicz — członek honorowy SF, Marek — Zalejski Tygodnik Powszechny.
Maciej Stanik został wyróżniony za zdjęcia z protestów w Polsce, które wykonał na zlecenie serwisu Wirtualna Polska. Ponadto, doceniono go za fotorelacje ze stref w Afganistanie i Górskim Karabachu, opublikowane w magazynach Voice of America oraz Al-Dżazira, a także naTemat.pl.
Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński
Dla Beaty Zawrzel niniejsza nominacja to nie pierwszyzna. W przeszłości tytuł Fotoreportera Roku zdążyła już bowiem zdobyć. Zresztą, równolegle z tak prestiżowymi nagrodami jak Grand Press Photo czy BZWBK Press Photo.

Z kolei Jakub Porzycki może pełnić w tym gronie rolę młodego wilczka, bo urodził się dopiero w 1995 r., co jednak nie oznacza, że jest mniej utytułowany. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej, m.in. Istanbul Photo Awards i Grand Press Photo.
Wspomniane zdjęcia Macieja Stanika znajdziesz np. pod tym adresem. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone zaś podczas gali 27 lutego 2020 w Służewskim Domu Kultury w Warszawie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze