Zdjęcie dnia: Wybuchy, które zapobiegają powodzi

Zdjęcie dnia: Wybuchy, które zapobiegają powodzi

Zdjęcie dnia: Wybuchy, które zapobiegają powodzi
Źródło zdjęć: © fot. FORUM
Klaudia Stawska
01.04.2021 17:12, aktualizacja: 26.07.2022 14:30

Rosyjska rzeka Biya jest skuta trzykrotnie grubszą warstwą lodu, niż przewiduje norma. To z kolei stwarza zagrożenie powodziowe, gdy temperatura się podniesie, a lód zacznie topnieć. W związku z tym służby postanowiły… wysadzić nadmiar lodu.

Rosyjskie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych szacuje, że ilość śniegu nagromadzonego w górnym biegu rzek Biya i Katun jest trzykrotnie większa, niż przewiduje norma, co w przypadku ocieplenia grozi powodzią zagrażającą 4000 mieszkańców Okręgu Biysky.

Topnienie lodu prowadzi do wezbrania rzeki, co niesie ze sobą realne zagrożenie powodziowe. Wysadzanie pokrywy lodowej jest skuteczną i bezpieczną metodą na minimalizację zagrożenia. Dzięki ingerencji saperów, zatory i pokrywa lodowa zmieniają się w mniejsze kry, które mogą swobodnie spłynąć w dół rzeki.

Materiał wybuchowy jest najczęściej umieszczany pod lodem pionowo wzdłuż rzeki lub na powierzchni pokrywy lodowej. Pierwsza metoda jest jednak skuteczniejsza, bo fala uderzeniowa pod wodą rozchodzi się z dwukrotnie większą mocą niż w powietrzu.

Usuwanie lodu metodą saperską może brzmieć niecodziennie, jednak tego typu usługi są powszechnie stosowane w przypadku zagrożenia powodziowego lub gdy lodowy zator blokuje prawidłowy przepływ rzeki. Niemniej wygląda to bardzo zjawiskowo, co widać również na poniższym zdjęciu.

Obraz
© fot. FORUM
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)