Najlepsze zdjęcia naukowe na świecie. Nie zgadniesz, co się na nich znajduje

Konkursy fotograficzne dotyczą każdej dziedziny. Reportaż? Jest World Press Photo. Każda inna dziedzina? Sony World Photography Awards. A co z fotografia naukową? Przed wami konkurs Global Image of the Year Life Science Light Microscopy Award, czyli współzawodnictwo organizowane przez Olympusa.

Oddział firmy Olympus, który zajmuje się rozwiązaniami naukowymi i nie ma nic wspólnego z firmą OM Digital Solutions odpowiadającą za fotografię, jest organizatorem konkursu zdjęć naukowych. Już od 4 lat co roku możemy zachwycać się niesamowitymi obrazami spod mikroskopów, które wyglądają jak abstrakcyjne dzieła sztuki. A to przecież piękno natury!
Zdjęcia do konkursu Global Image of the Year Life Science Light Microscopy Award można było zgłaszać od 15 września 2020 roku do 31 stycznia 2021 roku. Każdy z uczestników mógł przesłać 3 najbardziej interesujące obrazy, które zostały wykonane techniką badawczą. Krótko mówiąc – masz mikroskop i patrzysz na ciekawe rzeczy? Wyślij je na konkurs! Ważna sprawa – nie można być spokrewnionym z żadnym pracownikiem Olympusa.
Naukowcy z 61 krajów wysłali prawie 700 przedziwnych zdjęć. Autorem najlepszego z nich jest Werner Zuschratter z Niemiec. Zobaczymy na nim embrion szczura (zdjęcie główne aartykułu) sfotografowany za pomocą mikroskopu konfokalnego, czyli opierającego się na świetle i dającego obraz kontrastowy i bardzo wyraźny. Tej techniki używa się m.in. do rekonstrukcji obrazów w 3D. Zuschratter otrzymał w nagrodę mikroskop Olympus SZX7 oraz dołączany do niego aparat cyfrowy DP27.
Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak
Nagrody regionalne zostały przyznane dla następujących osób: XinPei Zhang (Azja), Justin Zoll (Ameryka) oraz Grigorii Timin (Europa). Każdy naukowiec otrzymał mikroskop Olympus CX23.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze