Gdy usłyszysz ten dźwięk, lepiej uciekaj. Oto, jak brzmi gorejąca lawa

Gdy usłyszysz ten dźwięk, lepiej uciekaj. Oto, jak brzmi gorejąca lawa

Gdy usłyszysz ten dźwięk, lepiej uciekaj. Oto, jak brzmi gorejąca lawa
Marcin Watemborski
15.06.2021 08:56, aktualizacja: 15.06.2021 10:56

W związku z aktywnością wulkanów na świecie w 2021 roku, w internecie pojawia się coraz więcej interesujących nagrań. Ogniste wybuchy są piękne i niezwykle pociągające dla wszelakich artystów i turystów. Pamiętajmy jednak o tym, że są piekielnie niebezpieczne.

O zagrożeniu związanym z wulkanami pisaliśmy w kontekście turystów oraz dronów, które wleciały do środka i już więcej nie dało się z nich skorzystać. Chcąc zarejestrować piękno bulgocącej lawy, trzeba pamiętać, że ma ona ogromną temperaturę.

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest lawa. To ciekła mieszkanka stopionych tlenków różnych pierwiastków – krzemu, żelaza, sodu, potasu, wapnia i innych. W zastygłej lawie, czyli magmie, znajdziemy jeszcze składniki lotne. Temperatura strumienia ciekłych metali ma nawet 1350-1400 stopni Celsjusza, a jej krzepnięcie następuje w 600-800 stopniach, więc jest cały czas gorąca. Temperatura lawy zależy też od jej PH. Lawy kwasowe mają przeważnie poniżej 1000 stopni Celsjusza, a zasadowe 1100 i więcej.

AMAZING SOUNDS OF LAVA - Recording Audio Close To the Lava

Ze względu na swój skład, lawa wydaje z siebie specyficzne dźwięki. Na filmie powyżej możecie je usłyszeć nagrane profesjonalnym mikrofonem. Lawa brzmi jak pękające szkło, które ociera się o chropowatą powierzchnię. Dźwięk jest głośny i wysoki – składa się z wielu warstw, tworzących charakterystyczny szum.

Te odgłosy nie symbolizują nic dobrego. Lawa może poruszać się nawet z prędkością do 50 km/h w przypadku PH zasadowego. Kwasowe są znacznie wolniejsze – to ledwie kilka centymetrów na godzinę, a czasem 2-3 metry na miesiąc. Najbardziej niebezpieczne są erupcje wulkanów. Islandzkie góry ognia potrafią wylewać lawę nawet w tempie 75 ton na sekundę, więc krótko mówiąc – należy się trzymać od nich z daleka.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)