Widać to na całym Marsie. Arabska sonda zrobiła zdjęcie

Podbój kosmosu trwa w najlepsze. Odkrywanie Marsa to gorący temat, którym interesują się nie tylko USA czy Chiny. Mimo tego, że Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mają swojego łazika pokroju Perseverance, Curiosity czy Zhorunga, to ich sonda dostrzegła coś niesamowitego.


Sonda Hope (ang. Nadzieja) wysłana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie dotarła do Marsa 9 lutego 2021 roku. Jest ona owocem pracy naukowców arabskich oraz amerykańskich z Uniwersytetu Boulder (Kolorado, USA).
Podczas obserwacji Czerwonej Planety zauważyła ona coś niecodziennego, czego nie zobaczymy na zdjęciach z łazików USA czy Chin. W 2016 roku udało się to ująć jedynie sondzie MAVEN (Mars Atmosphere and Volatil Evolution) wysłanej przez NASA.
Chodzi o niesamowite zorze protonowe, które okalają Marsa. Ten typ zjawiska nie jest możliwy do zaobserwowania gołym okiem, ale dzięki światłu ultrafioletowemu (UV) można dostrzec przepięknie mieniącą się pokrywę Czerwonej Planety. Wszystko to za sprawą protonów wchodzących w atmosferę, które rozświetlają wodór.
Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30
Zorze protonowe występują na Marsie za dnia, głównie latem. Są widoczne wokół całej planety, a nie tak jak w przypadku Ziemi – jedynie przy biegunach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze