Co to jest JPEG XL? Jakie korzyści płyną z nowego formatu obrazów?

Co to jest JPEG XL? Jakie korzyści płyną z nowego formatu obrazów?

Co to jest JPEG XL? Jakie korzyści płyną z nowego formatu obrazów?
Marcin Watemborski
15.07.2021 08:30, aktualizacja: 15.07.2021 10:30

Format JPEG jest znany wszystkim, którzy zajmują się fotografią czy grafiką. Pojawiła się jednak jego inna forma o nazwie JPEG XL. Mniejszy rozmiar pliku to nie wszystko. Oto, na czym polega format JPEG XL.

JPEG to standard sprzed prawie 40 lat

Tradycyjne pliki JPEG pojawiły się już w latach 80. XX wieku i są stratnym 8-bitowym formatem obrazu. Ich jakość jest wystarczająca do wyświetlania w internecie, lecz na wydrukach kuleją.

Są one w stanie przenieść znacznie mniej informacji niż pliki TIFF, co widoczne jest głównie w przejściach tonalnych. Na pewno nie raz widzieliście poszarpane gradienty w internecie. O ile w tym przypadku można to przeboleć ze względu na niedoskonałość medium, to druk nie wybacza.

Oprócz JPEG, funkcjonują inne formaty, która próbowały go zastąpić, lecz wciąż stare rozszerzenie jest najbardziej popularne. Konkurentami były formaty: JPEG 2000, WebP. HEIC czy JPEG XR.

Co to jest format JPEG XL?

JPEG XL to nowy, stratny format plików o otwartym źródle (open source), który dzięki wielu usprawnieniom technologicznym w sposobie zapisu zajmie mniejszą ilość przestrzeni dyskowej.

Patrząc na to w szerszej perspektywie, korzystanie z JPEG XL zamiast zwykłych plików JPEG pozwoli na oszczędzenie nie tylko pieniędzy na kolejnych dyskach, ale również posiadanej liczby urządzeń. Idąc dalej – mniej urządzeń, to mniej elektronicznych śmieci, więc można zaryzykować stwierdzenie, że pliki JPEG XL są niejako ekologiczne.

Zapis JPEG XL jest kompatybilny wstecznie. Oznacza to w typ przypadku to, że przetwarzając pliki JPEG i zapisując je w nowym formacie, te zostaną zmniejszone pod kątem wagi dyskowej, ale nie stracą na jakości.

Największą zaletą formatu JPEG XL jest obsługa zdjęć HDR i tych o natywnie szerokiej dynamice tonalnej. Będzie to niewątpliwie plusem podczas drukowania zdjęć, gdyż zapewni płynniejsze przejścia tonalne niż w przypadku klasycznych plików JPEG. Obrazy zapisane w JPEG XL są również obsługiwane przez przeglądarki internetowe oraz urządzenia mobilne, jak smartfony czy tablety.

W metadanych plików JPEG XL znajdziemy informacje na temat kanałów, warstw, miniaturek, kodowania przestrzeni kolorystycznej oraz… animacji! Koniec końców, format JPEG XL może spełnić większość potrzeb standardowych użytkowników bez dzielenia obrazów na pliki JPEG, TIFF czy GIF.

Format JPEG XL ma wejść do użycia pod koniec 2021 roku. Na początku będą obsługiwane przeglądarki Google Chrome i Mozilla Firefox. Więcej technicznych informacji znajdziecie na stronie internetowej projektu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)