Podwójne trąby wodne nad Bałtykiem. Niesamowite zjawiska nad polskim morzem

Podwójne trąby wodne nad Bałtykiem. Niesamowite zjawiska nad polskim morzem

Podwójne trąby wodne nad Bałtykiem. Niesamowite zjawiska nad polskim morzem
Źródło zdjęć: © Lubuscy Łowcy Burz/Facebook
Jakub Krawczyński
19.07.2021 20:30, aktualizacja: 26.07.2022 14:24

Zaobserwowano pokaźną liczba trąb wodnych nad polskim Bałtykiem. 19 lipca 2021 zauważono je w Jastarni, Juracie, okolicach Władysławowa i Półwyspie Helskim. W kilku przypadkach można było powiedzieć o podwójnych trąbach.

Trąby wodne są rodzajami trąb powietrznych. Występują one nad dużymi zbiornikami wodnymi, jak na przykład oceanami, morzami czy jeziorami o dużej powierzchni.

Tego typu trąby przybierają kształt lejkowaty, gdzie podstawa chmury łączy się z taflą wody. Mogą one formować się na lądzie, a później przechodzić nad wodę, bądź powstawać w trakcie burz o dużej intensywności bezpośrednio nad wodą. Składają się ze skondensowanych kropel wody, które następnie unoszą się tworząc tzw. lej kondensacyjny.

Obraz
© Lubuscy Łowcy Burz/Facebook

Zazwyczaj trąby wodne są krótkotrwałe i trwają do 5-10 minut, rzadziej do godziny. Co ciekawe, nierzadko można spotkać kilka trąb wodnych obok siebie (w roku 2012 zaobserwowano ich aż 9 w jeziorze Michigan). Często można zaobserwować je w klimacie tropikalnym i subtropikalnym.

19 lipca 2021 dało się jednak je zauważyć nad polskim Bałtykiem.

"Po południu wskutek adwekcji chłodniejszej masy powietrza doszło do rozwoju chmur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych. Sprzyjające warunki wzdłuż »pomorskiego« odcinka Morza Bałtyckiego umożliwiły rozwój całkiem licznych trąb wodnych" – możemy wyczytać na stronie Polskich Łowców Burz na Facebooku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)