Ekstremalnie rzadki widok na filmie. Żółwie nie są tak wolne, ani roślinożerne

Ekstremalnie rzadki widok na filmie. Żółwie nie są tak wolne, ani roślinożerne

Ekstremalnie rzadki widok na filmie. Żółwie nie są tak wolne, ani roślinożerne
Źródło zdjęć: © © Anna Zora / [YouTube](https://youtu.be/fyd0b518q9w)
Marcin Watemborski
31.08.2021 08:40, aktualizacja: 31.08.2021 12:04

Myśleliście, że żółwie to potulne i spokojne stworzenia? Nic bardziej mylnego. Jak się okazuje, potrafią być bardzo szybkie i agresywne, o czym świadczy ten film. Wychodzi też na to, że żółwie są żarłocznymi drapieżnikami i wcale nie żywią się jedynie roślinami.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opublikowali zadziwiające nagranie. Zobaczymy na nim ogromnego żółwia, który szybko i zwinnie atakuje ptaka, po czym łapczywie go pożera. Mamy tu do czynienia z dwoma ciekawymi sytuacjami.

Przede wszystkim chodzi o dietę giganta z Seszelów – wcześniej gatunek Aldabrachelys gigantea był uważany za roślinożerny. Po drugie – olbrzym wcale nie jest tak wolny przy ataku, jakby mogło się wydawać. Naukowcy byli zaskoczeni tym nagraniem.

‘Vegetarian’ giant tortoise filmed attacking and eating seabird

Badania na temat wielkich żółwi z Seszelów trwają od wielu lat. Przesłanki o zróżnicowanej diecie pojawiły się w czerwcu 2020 roku, gdy naukowcy zaobserwowali żółwia goniącego pisklaka, który wypadł z gniazda, ale wówczas nic innego się nie stało. Nowy film nie pozostawia złudzeń.

Naukowcy informują, że zarejestrowane zdarzenie trwało około 7 minut. Na początku żółw skradał się do ptaka, po czym szybkimi ruchami przepotężnych szczęk go zabił i połknął w całości. Autorką nagrania jest Anna Zora z Uniwersytetu Cambridge. Jej materiał jest przełomowy ze względu na zmianę postrzegania tych konkretnych żółwi.

Mimo tego, że w przeszłości udokumentowano żółwie żywiące się szczątkami ryb czy miażdżące kości z trucheł innych zwierząt, nigdy nie widziano ich podczas polowania. Według naukowców obecna dieta olbrzymich gadów jest spowodowana znacznym zwiększeniem się populacji ptaków na wyspie Fregate. Wcześniej żółwie nie miały tak łatwego dostępu do potencjalnych ofiar, więc zadowalały się tym, co miały w pobliżu. Ich powolny sposób poruszania, nie sprzyja pościgom.

Szczegóły badań możecie przeczytać w dzienniku naukowym Current Biology.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)