Dzieci chcą się zabić przez Instagram. Portal o tym wie i nic nie robi

Dzieci chcą się zabić przez Instagram. Portal o tym wie i nic nie robi

Dzieci chcą się zabić przez Instagram. Portal o tym wie i nic nie robi
Marcin Watemborski
16.09.2021 10:14, aktualizacja: 26.07.2022 14:22

O szkodliwości dla zdrowia psychicznego w kontekście Instagrama pisaliśmy wielokrotnie. Po ostatnim artykule Wall Street Journal, Facebooka przyznał, że wie o tym zjawisku. Wygląda na to, że władze portalu postanowiły to zignorować.

W 2017 roku zostało przeprowadzone badanie, które jawnie pokazało, że Instagram sprawia, że ludzie czują się gorzej. Dotyczyło one głównie dziewczynek i kobiet w różnym wieku, aczkolwiek problem odnosi się również do chłopców i mężczyzn. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule, w którym wypowiedziały się ekspertki w dziedzinie socjologii oraz psychologii.

Niedawno Wall Street Journal zamieścił artykuł, dotyczący dokumentacji Facebooka na temat toksyczności jednego z ich produktów względem nastoletnich dziewcząt. Według publikacji autorstwa Georgii Wells, Jeffa Horowitza i Deepy Seetharaman, problem w rzeczywistości dotyczy milionów użytkowników w różnym wieku, lecz nastolatki są najbardziej narażone.

Facebook wiedział o szkodliwości Instagrama

W marcu 2020 roku w ramach wewnętrznej komunikacji Facebooka została rozesłana prezentacja, która ujawnia, że aż 32 proc. nastolatek czuło się przez treści na Instagramie gorzej względem własnych ciał. Slajd z prezentacji przedstawionej rok wcześniej zawiera jawną informację, że jedna na 3 dziewczynki negatywnie postrzega swoje ciało przez Instagram.

Slajd jest zatytułowany: "Nastolatkowie, którzy zmagają się z problemami psychicznymi mówią, że Instagram pogorszył ich stan". Wśród powodów wymienione są m.in.: presja związana ze realizowaniem stereotypów, presja na na posiadanie pieniędzy i ciał jak influencerzy i inne szkodliwe aspekty.
Slajd jest zatytułowany: "Nastolatkowie, którzy zmagają się z problemami psychicznymi mówią, że Instagram pogorszył ich stan". Wśród powodów wymienione są m.in.: presja związana ze realizowaniem stereotypów, presja na na posiadanie pieniędzy i ciał jak influencerzy i inne szkodliwe aspekty.© Komunikacja wewnętrzna Facebooka
Slajd z prezentacji pokazuje, jaki odsetek osób w Wielkiej Brytanii oraz USA miał określone myśli i dążenia przez Instagram. Od góry są to następujące aspekty: potrzeba zrobienia idealnego zdjęcia, brak poczucia atrakcyjności, brak pieniędzy, brak wystarczającej liczby przyjaciół, poczucie nie bycia wystarczająco dobrym, poczucie nieposiadania prawdziwych przyjaciół, odczucie konieczności bycia szczęśliwym, poczucie osamotnienia lub samotność, smutek lub depresja, niemożność bycia szczerym na swój temat, chęć popełnienia samobójstwa, chęć samookaleczenia.
Slajd z prezentacji pokazuje, jaki odsetek osób w Wielkiej Brytanii oraz USA miał określone myśli i dążenia przez Instagram. Od góry są to następujące aspekty: potrzeba zrobienia idealnego zdjęcia, brak poczucia atrakcyjności, brak pieniędzy, brak wystarczającej liczby przyjaciół, poczucie nie bycia wystarczająco dobrym, poczucie nieposiadania prawdziwych przyjaciół, odczucie konieczności bycia szczęśliwym, poczucie osamotnienia lub samotność, smutek lub depresja, niemożność bycia szczerym na swój temat, chęć popełnienia samobójstwa, chęć samookaleczenia.© Komunikacja wewnętrzna Facebooka

[h4]13 procent użytkowników Instagrama z Wielkiej Brytanii oraz 6 procent z USA chciało popełnić samobójstwo przez treści na Instagramie.[/h4]

Wall Street Journal zwraca uwagę, że władze Facebooka nie podjęły żadnych działań w związku z wynikami badań. Co gorsze – te nie zostały nawet podane do wiadomości publicznej ani przesłane społecznościom akademickim czy prawnikom. W dalszej części przytaczany jest szef Instagrama Adam Mosseri, który powiedział, że wpływ aplikacji na zdrowie psychiczne nastolatków jest znikomy.

Próbowali się wymigać

Odpowiedzią na publikację WSJ był artykuł na blogu Instagrama zamieszczony przez Karinę Newton, szefową działu polityki serwisu. Napisała ona tam o prowadzonych przez Instagram badaniach, które mają poprawić doświadczenia związane z korzystaniem z portalu. Nie pojawiło się natomiast ani jedno słowo zaprzeczające wynikom ankiet, które omówili autorzy artykułu z WSJ, aczkolwiek Newton zaznaczyła, że ta publikacja opiera się na ograniczonych danych i stawia Instagram w złym świetle.

W artykule-oświadczeniu znajdziemy bardzo ciekawy wątek. Newton nie odnosi się do własnych badań portalu, ale podaje za przykład wyniki badania z Uniwersytetu Harvarda, które wskazują na pozytywne i negatywne aspekty korzystania z social mediów przez nastolatków, podkreślając przy tym, że ponad 80 proc. młodzieży czuje dzięki Instagramowi większą więź z przyjaciółmi. Będąc uczciwą, pracownica Facebooka podaje też informację, że ponad 1/4 dzieci czuje, że ich życie stało się gorsze przez media społecznościowe.

W zakończeniu artykułu autorstwa Newton, znajdziemy zapis, który jest bardzo ogólny i nie odnosi się do ujawnionych wyników badań Facebooka.

  • Naszą pracą jest upewnienie się, że ludzie gromadzą dobre doświadczenia związane z korzystaniem z Instagrama, a dbanie o to jest dla nas sprawą najwyższej rangi – pisze Karina Newton. – Będziemy szukali okazji do szerszej współpracy z niezależnymi partnerami, by prowadzić badania i właśnie pracujemy nad sposobem, w jaki możemy dopuścić zewnętrzne firmy do naszych wewnętrznych danych, mając na względzie prywatność ludzi – kwituje.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer [b]116 123[/b] lub [b]22 484 88 01[/b]. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też [b][url=https://portal.abczdrowie.pl/depresja-mysli-samobojcze-kryzys-psychiczny-gdzie-szukac-bezplatnej-pomocy]TUTAJ[/url][/b].

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)