Nawet nie wiesz, że ktoś może cię nagrywać. Kontrowersje wokół nowych okularów Facebooka

Nawet nie wiesz, że ktoś może cię nagrywać. Kontrowersje wokół nowych okularów Facebooka

Nawet nie wiesz, że ktoś może cię nagrywać. Kontrowersje wokół nowych okularów Facebooka
Marcin Watemborski
30.09.2021 11:03, aktualizacja: 26.07.2022 14:21

W przeszłości spotkaliśmy się już z okularami, które miały wbudowane kamerki – były to Spectacles od Snapa. Facebook postanowił iść z duchem czasu i stworzyć swoją wersję takiego produktu, łącząc siły z marką Ray-Ban. Wokół pomysłu zrobiło się niemałe zamieszanie.

Na początku września 2021 roku Facebook zaprezentował swoją propozycję dla zwolenników inteligentnych okularów, które bardziej przypominają sprzęt szpiegowski. W oprawkach marki Ray-Ban znalazły się 2 wbudowane kamerki, które są wyposażone w diody LED informujące o działaniu.

Problem polega na tym, że światełka są tak małe, że praktycznie ich nie widać, przez co pojawiły się podejrzenia o możliwość wykorzystania ich bez zgody i wiedzy osoby nagrywanej. Zupełnie jak w filmach szpiegowskich. Obie kamerki rozmieszczone na zewnętrznych częściach oprawek mają rozdzielczość 5 Mpix, więc wystarczająco, by zarejestrować szczegółowy film. Dla przypomnienia – rozdzielczość Full HD to niespełna 2 Mpix.

Okularami Facebooka zainteresowały się inspekcje ochrony danych osobowych z Włoch oraz Irlandii. Okazało się, że Facebook, ani Ray-Ban nie sprawdzili realnie widoczności wskaźnika nagrywania i dopiero gdy produkt został przedstawiony, okazało się, że LED-y są za małe.

Według specjalistów pojawiło się zagrożenie szpiegostwa i łamania prawa do ochrony wizerunku oraz prywatności. O ile w Polsce samo nagrywanie nikogo nie jest zabronione, to publikacja już tak – tyczy się to praktycznie wszystkich, którzy nie wyrazili na to zgody i nie pełnią swoich obowiązków służbowych, z których są publicznie znani.

Warto przypomnieć tu o istnieniu RODO, które obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Rozporządzenie gwarantuje poczucie prywatności i konieczność wyrażenia zgody na rejestrowanie wizerunku w jakiejkolwiek formie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)