Fotograf odtworzył w 3D i ożywił słynne zdjęcie z prof. Zbigniewem Religą

Fotograf odtworzył w 3D i ożywił słynne zdjęcie z prof. Zbigniewem Religą

Stopklatka z animacji Tomasza Woźniakowskiego.
Stopklatka z animacji Tomasza Woźniakowskiego.
Marcin Watemborski
06.10.2021 07:05, aktualizacja: 06.10.2021 09:05

Zdjęcie z 1987 roku, na którym widzimy wyczerpanego prof. Zbigniewa Religę po udanej operacji przeszczepu serca, zna chyba każdy. Autorem tej fotografii jest James L. Stanfield. Dzięki kreatywności i nowej technologii, możemy zobaczyć to zdjęcie w innej formie – krótkiej animacji 3D, która przybliża tamten moment.

Tomasz Woźniakowski jest artystą 3D, który podjął się ożywienia legendarnej fotografii z 1987 roku. Po to, by stworzyć ruch, artysta wykorzystał metodę camera mappingu oraz wyodrębnienia wielu warstw w Photoshopie. Mimo tego, że nie jest doskonale, to sama animacja robi wrażenie.

Jak powstało historyczne zdjęcie

Kadr ukazujący zmęczonego prof. Zbigniewa Religę po wielogodzinnej operacji przeszczepu serca. Nie był to jego pierwszy zabieg, bo ten w Polsce wykonał już w 1985 roku w Zabrzu. Religa pamiętał każdy szczegół wykonywanej operacji.

Bringing old photos to life - Religa post-surgery (1985)

Zdjęcie autorstwa Jamesa L. Stanfielda jest jednym z najważniejszych kadrów pokazujących przemiany w Polsce II połowy XX wieku. Zobaczymy na nim Religę monitorującego pracę serca na specjalnym ekranie, a w tle po prawej stronie kadru asystenta, który zasnął ze zmęczenia na sali. To, co przyciąga spojrzenie, to nie tylko sytuacja, ale warunki, w jakich pacjent był operowany – są prymitywne, proste, znacznie odstające od zachodnich standardów, co dodatkowo podkreśla talent i wiedzę prof. Zbigniewa Religi.

Tadeusz Żytkiewicz, czyli pacjent, którego widzimy na stole operacyjnym, był dziewiętnastą osobą w karierze Religii, której przeszczepiono serce. Był najdłużej żyjącym pacjentem w Polsce po tej skomplikowanej operacji. Zmarł 19 września 2017 roku w wieku 91 lat. Mężczyzna funkcjonował z przeszczepionym sercem aż 30 lat, gdzie średnia wynosi 17 lat.

Prof. Zbigniew Religa zmarł 8 marca 2009 roku. Podczas swojej wieloletniej kariery przysłużył się nie tylko rozwojowi polskiej kardiochirurgii, ale również wywalczył wraz ze specjalna komisją uznanie zgonu pacjenta nie po zatrzymaniu akcji serca, a po obumarciu pnia mózgu. Dzięki niemu granica pojmowania ludzkiej śmierci w polskiej medycynie została znaczni przesunięta, co udowadniają liczne udane przeszczepy i do dziś żyjący pacjenci.

Ta fotografia została wybrana zdjęciem roku National Geographic i jest jednym z najważniejszych zdjęć w historii publikacji.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)