Tak wyglądają bańki mydlane z bardzo, bardzo bliska

Tak wyglądają bańki mydlane z bardzo, bardzo bliska

© Jane Thomas
© Jane Thomas
Olga Drenda
30.03.2013 14:18, aktualizacja: 30.03.2013 15:18

Te niesamowite kolory to nie ilustracje spod ręki artysty-hippisa na psychodelicznym haju, a zwykła piana mydlana w bardzo dużym zbliżeniu. Przy pomocy makrofotografii, mydła i szamponu fotografowie tacy jak Jane Thomas czy Jason Tozer tworzą kompozycje, które kojarzą się z okładkami płyt z lat 60.

Przy pomocy tak prostych środków jak mydło, szampon, woda i cukier, mieszkająca w Szkocji fotograf Jane Thomas, tworząca pod pseudonimem „Jane In Colour”, robi zdjęcia makro, których niesamowite, nasycone kolory i zaskakujące wzory kojarzą się z plakatami czy okładkami płyt z epoki hippisowskiej. Te fantastyczne formy to najzwyklejsza piana mydlana w bardzo dużym zbliżeniu.

[solr id="fotoblogia-pl-66053" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1733,tomasz-lazar-w-finalowej-osemce-konkursu-hearst-8x10" _mphoto="image-gallery-66053-251x-81ca9ba.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2752[/block]

Charakterystyczna okrągła ramka otaczająca niektóre zdjęcia pojawia się tam dlatego, że Jane używa jako rekwizytu gotowych baniek mydlanych z okrągłą „dmuchawką”, jakie można kupić w każdym kiosku. Nieskomplikowany zabieg, ale jaki efektowny – tego rodzaju fotografie przypominają, jak wiele niezwykłości kryje się w otaczającej nas naturze, jak wciągające potrafią być powszechne zjawiska fizyczne i chemiczne. Wystarczy po prostu dobrze się przyjrzeć.

© Jane Thomas
© Jane Thomas

W portfolio Jane Thomas oprócz baniek makro oraz fraktalnej grafiki można znaleźć trochę fotograficznych eksperymentów równie ciekawych jak te, które publikujemy. Autorka zdjęć jest zainteresowana przede wszystkim makrofotografią, ale również malowaniem światłem.

© Jason Tozer
© Jason Tozer

A ponieważ bańki mydlane są prostym i tanim materiałem dostępnym każdemu, chętnie sięgają po nie również inni fotografowie. Michael Reese Much skonstruował specjalną prostokątną ramkę, którą pokrywa mydlanym filmem. Pianka nasączona mydłem, którą pokryta jest rama, przedłuża „życie” bańki i pozwala na większą swobodę fotografowi. Tymczasem na zdjęciach Jasona Tozera bąbelki przypominają planety.

[solr id="fotoblogia-pl-66033" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1734,polski-fotograf-w-finale-syngenta-photography-award-galeria" _mphoto="93aa3ab4-8a47-47b1-907a--e52a5c2.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2753[/block]

© Jason Tozer
© Jason Tozer
© Jane Thomas
© Jane Thomas
© Jane Thomas
© Jane Thomas
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)