Idziesz robić zdjęcia na Marszu Niepodległości? Policja wydała instrukcje

Idziesz robić zdjęcia na Marszu Niepodległości? Policja wydała instrukcje

Idziesz robić zdjęcia na Marszu Niepodległości? Policja wydała instrukcje
Źródło zdjęć: © © Robert Neumann / Forum
Marcin Watemborski
10.11.2021 08:24, aktualizacja: 10.11.2021 09:49

W zeszłym roku fotoreporter Tomasz Gutry odniósł ciężkie obrażenia podczas Marszu Niepodległości. Po to, by zapewnić dziennikarzom bezpieczeństwo, policja wydała 10-punktową instrukcję. Warto się z nią zapoznać i stosować.

Marsz Niepodległości w Polsce to wydarzenie wyjątkowo głośne. Każdego roku dochodzi do zamieszek, a wśród poszkodowanych często są dziennikarze, w tym fotoreporterzy. Wystarczy spojrzeć na rok 2020. Tomasz Gutry został postrzelony z gumowych kul w twarz oraz kolano, Adama Tuchlińskiego pobito i strącono ze schodów, a Jakub Kamiński dostał pałką. Nie wspominając już o częstych przypadkach wejścia fotografów w chmurę gazu łzawiącego.

Komenda Główna Policji postanowiła przypomnieć dziennikarzom, jak powinni się zachowywać podczas relacjonowania wydarzeń, w których udział biorą funkcjonariusze. Po to właśnie została wydana 10-punktowa instrukcja bezpieczeństwa. Naszym faworytem jest wpis dotyczący założenia kasku czy ochraniaczy. To dość jasno mówi o tym, jakie nastroje panują podczas Marszu Niepodległości.

Instrukcja bezpieczeństwa Komendy Głównej Policji:

  • Pamiętaj o swoim własnym bezpieczeństwie – dobre ujęcie nie jest warte Twojego zdrowia i życia.
  • Wyposaż się w kamizelkę odblaskową z napisem PRESS/PRASA.
  • Umieść legitymację prasową w takim miejscu, aby była widoczna i łatwa do okazania.
  • Ustaw się na skraju tłumu i staraj się nie wchodzić w sam środek akcji – jeżeli znajdziesz się pośrodku dwóch stron natychmiast wycofaj się.
  • Monitoruj i analizuj sytuację także poza kadrem aparatu/kamery; gdy widzisz, że wzrasta agresja, wycofaj się w bezpieczne miejsce.
  • Zaparkuj swój pojazd w bezpiecznym, oddalonym od miejsca wydarzenia miejscu.
  • Unikaj noszenia dokumentów na szyi na smyczy lub łańcuszku – w przypadku zaatakowania mogą posłużyć do duszenia. Za to w sytuacji kryzysowej załóż kask czy ochraniacze.
  • Uważaj i słuchaj komunikatów nadawanych przez policję – jeżeli usłyszysz, że zostaną użyte środki przymusu bezpośredniego, odsuń się na bezpieczną odległość.
  • Pamiętaj, że policjanci wyposażeni w kaski i środki ochrony mają ograniczone pole widzenia.
  • Nie utrudniaj policjantom wykonywania obowiązków służbowych i nie naruszaj przepisów prawa.
Obraz
© © Adrian Wykrota

Oprócz tego zachęcamy was to przeczytania rozbudowanego poradnika autorstwa Adriana Wykroty, w którym pisze o tym, jak robić zdjęcia na niebezpiecznych wydarzeniach. Dla przypomnienia ten poznański fotoreporter wie doskonale, co może grozić – podczas jednego z protestów w 2020 roku został potraktowany gazem.

Zwracamy się do was z prośbą o szczególną ostrożność. Zdrowie macie jedno, a Marsz Niepodległości jest co roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)