Widzi przez metal, skórę, czaszkę i więcej. Ta kamera to przełom w nauce!

Widzi przez metal, skórę, czaszkę i więcej. Ta kamera to przełom w nauce!

Prototyp działającego urządzenia zaprezentowany w laboratorium.
Prototyp działającego urządzenia zaprezentowany w laboratorium.
Marcin Watemborski
22.11.2021 12:43, aktualizacja: 26.07.2022 14:18

Inżynierowie opracowali niesamowite urządzenie. Ich kamera jest w stanie przejrzeć najciemniejsze sekrety – nie tylko technologii, ale również ludzkiego ciała. Dzięki niej będzie można zajrzeć do wnętrza pracującego silnika, jak też… obejrzeć bijące serce!

Proces o angielskiej nazwie Synthetic Wavelength Holography (holografia syntetycznych długości fal) opiera się na rzucaniu światła (fali) w kierunku ukrytych obiektów i rejestrowania jego sposobu powrotu do kamery. Na podstawie zebranych danych, sztuczna inteligencja generuje obraz tego, co zostało ukryte.

Badacze z Northwestern Univerity jako potencjalne wykorzystanie przytaczają nie tylko możliwość nieinwazyjnej obserwacji pracujących narządów w ciele, ale też rozwiązania bezpieczeństwa. Dzięki nowej metodzie obrazowania będzie można zobaczyć przyspieszający za rogiem samochód, niewidoczny gołym okiem, dzięki czemu kierowca innego pojazdu (lub samochód autonomiczny) będzie mógł uniknąć zderzenia.

Przykłady wykorzystania kamery.
Przykłady wykorzystania kamery.

Chociaż brzmi to jak naukowa fikcja, jest prawdą! SWH jest nową dziedziną nauki, która opiera się na obrazowaniu bez pola widzenia (non-line-of-sight imaging – NloS). Co ciekawe – ta metoda jest na tyle silna, że w ułamku sekundy można osiągnąć prześwietlenia dużych przestrzeni.

Naukowcy zwracają uwagę również na dokładność, która w przypadku patrzenia na obraz czaszki pozwala dostrzec pojedyncze naczynia krwionośne w mózgu. Przewagą nad rezonansami i tomografami jest szybkość badania i brak potrzeby wprowadzania kontrastu czy innego przygotowywania pacjenta. Brzmi to co najmniej jak rozwiązanie żywcem wyjęte z futurystycznych filmów.

Schemat działania kamery.
Schemat działania kamery.

Prototypy urządzeń bazują na podczerwieni lub paśmie światła widzialnego. Bez względu na to, jaka technologia zostanie zastosowana, zasada działania jest taka sama – chodzi o wykorzystanie światła w formie fali oraz prostych zjawisk fizycznych do obrazowania. Działa to w podobny sposób jak USG czy sonografy, lecz ta technologia jest bardziej dokładna.

Badacze z Northwerstern Univerity spodziewają się interesujących wyników eksperymentów, które przeprowadzą w najbliższym czasie. Więcej szczegółowych informacji oraz wyjaśnienie naukowe całego procesu znajdziecie w badaniach opublikowanych w magazynie Nature.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)