K|Lens niedługo w sprzedaży. Fotografia obliczeniowa zawita do współczesnych aparatów

K|Lens niedługo w sprzedaży. Fotografia obliczeniowa zawita do współczesnych aparatów

K|Lens niedługo w sprzedaży. Fotografia obliczeniowa zawita do współczesnych aparatów
Marcin Watemborski
23.11.2021 10:45, aktualizacja: 26.07.2022 14:18

Fotografia obliczeniowa była dotychczas kojarzona głównie ze smartfonami. Zaawansowane algorytmy pozwalają nam na symulowanie głębi ostrości oraz ustawianie punku ostrości po zrobieniu zdjęcia. Teraz będziemy mogli robić to dzięki każdemu popularnemu aparatowi. Wszystko dzięki obiektywowi K|Lens.

Pierwszy raz o koncepcie obiektywu K|Lens pisaliśmy kilka dobrych lat temu. Wówczas przypominaliśmy o tym, że sama idea w fotografii nie jest nowa. Wcześniej na rynku był aparat marki Lytro, który pozwalał na zabawę punktem ostrości oraz głębią w oparciu o mapę fotografowanej sceny, lecz ten wynalazek znacznie wyprzedził swoje czasy.

Chwilę później taka sama technologia pojawiła się w smartfonach. Dzisiaj nikogo nie dziwi to, że nie mając jasnego obiektywu, czy dużej fizycznie matrycy, możemy otrzymać zdjęcia z malowniczo rozmytym tłem czy też nocne kadry pozbawione jakiegokolwiek szumu. Wszystko to za sprawą fotografii obliczeniowej, bazującej na algorytmach matematycznych i sztucznej inteligencji.

The K|Lens One - Depth Capturing Tool for your camera

Niemiecka firma K|Lens się nie poddała. Nareszcie, po latach prób i błędów, eksperymentów i zbierania funduszy, ich obiektyw zobaczy światło dzienne. Będzie go można podłączyć do dowolnego pełnoklatkowego korpusu – zarówno lustrzanki cyfrowej jak i bezlusterkowca. Tak naprawdę ten obiektyw to coś więcej – to zaawansowane urządzenie o ogniskowej 80 mm, które pozwoli na zarejestrowanie mapy głębi. Przysłona będzie pracowała w zakresie f/6.3 – f/19, ale niech to was nie zwiedzie.

Symulowana głębia ostrości będzie równa tej, którą można otrzymać przy wartości przysłony f/0,8.

Sposób działania samego obiektywu odchodzi od tego, co znamy z konwencjonalnej fotografii. Urządzenie pozwala na wykonanie jednocześnie dziewięciu zdjęć, dzieląc tym samym matrycę na dziewięć części w układzie 3x3. Niestety dzieje się to kosztem rozdzielczości. Przykładowo: z 45-megapikselowej matrycy będzie można otrzymać zdjęcie o rozdzielczości zaledwie 5 Mpix.

Interesująca jest opcja kręcenia wideo z mapą głębi. Jednakowoż należy pamiętać o spadku jakości. Z materiału w 4K zrobi się ok. 720p, natomiast z 8K – 1440p.

Obraz

Wraz z obiektywem dostarczane jest oprogramowanie, które pozwoli na przekształcenie materiału wejściowego w trójwymiarowy obraz. O ile program został napisany przez firmę K|Lens, tak sam obiektyw produkowany jest przez Zeissa w fabrykach firmy.

K|Lens wejdzie do sprzedaży 29 listopada 2021 roku za pomocą platformy Kickstarter w cenie 1800 euro (ok. 8500 złotych). W późniejszym czasie regularna cena wyniesie 3600 euro, czyli aż 17 000 złotych. Mimo że cena daje do myślenia, to technologia jest interesująca, a przeniesienie możliwości fotografii obliczeniowej na urządzenia pozwalające osiągnąć lepszą jakość obrazu brzmi bardzo dobrze.

Czas pokaże, czy K|Lens przetrwa próbę czasu i wpasuje się w rynek.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)