Ma rozdzielczość 3,2 MILIARDA pikseli. Największy aparat świata przechodzi ostatnie testy

Ma rozdzielczość 3,2 MILIARDA pikseli. Największy aparat świata przechodzi ostatnie testy

Ma rozdzielczość 3,2 MILIARDA pikseli. Największy aparat świata przechodzi ostatnie testy
Marcin Watemborski
24.11.2021 12:17, aktualizacja: 26.07.2022 14:18

3200 megapikseli – taka rozdzielczość Legacy Survey of Space and Time (LSST), czyli największy na świecie cyfrowy aparat fotograficzny, który już niebawem posłuży do regularnego rejestrowania gwiazd. Ta technologia jest nie z tego świata!

LSST to niesamowite urządzenie, które właśnie jest przygotowywane do umieszczenia w obserwatorium na szczycie jednej z chilijskich gór w Vera C. Rubin Observatory. Zadaniem aparatu cyfrowego o rozdzielczości 3,2 miliarda pikseli będzie śledzenie zmian na niebie i zbieranie nowych informacji na temat Drogi Mlecznej – znacznie bardziej szczegółowych. Dla porównania - spokojnie moglibyście sfotografować nim orzecha włoskiego z odległości 30 kilometrów i z łatwością policzyć wgłębienia na nim po powiększeniu obrazu.

Aparat pozwoli nie tylko na uzyskanie obrazów pełnych detali dzięki dużej rozdzielczości, ale dzięki fizycznie dużemu zespołowi sensorów. W jego skład wchodzi aż 189 matryc CCD. Cały teleskop ma 1,5 x 9 metra. Obraz będzie rzutowany dzięki układowi 3 luster, by móc ująć jak najszerszy wycinek nieba. Co ciekawe, samo urządzenie zostało zmontowane w Kalifornii i później przewiezione do Chile.

Rubin Observatory Camera Assembly TimeLapse

Zgodnie z założeniami naukowców, teleskop będzie wykonywał zdjęcie co 15 sekund, by umożliwić badaczom obserwację trajektorii lotu asteroidów oraz z czasem zrozumienie ciemnej materii i innych elementów składowych Drogi Mlecznej. Nie ma co ukrywać, że spodziewamy się zachwycających filmów poklatkowych, gdy LSST zostanie uruchomiony.

Do szczegółowego obrazowania, teleskop będzie wykorzystywał układ 6 obracanych filtrów. Będą one stosowane w zależności od warunków pogodowych i widoczności nieba lub w razie potrzeby uzyskania konkretnego typu obrazu. Filtry umożliwią robienie zdjęć w różnych pasmach światła – od bliskiego UV do bliskiego IR.

Obraz

Uruchomienie LSST jest planowane na styczeń 2023 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)