Polacy zrobili najlepsze zdjęcie satelitarne Ziemi. Pokazują niezwykłe przemiany

Polacy zrobili najlepsze zdjęcie satelitarne Ziemi. Pokazują niezwykłe przemiany

Polacy zrobili najlepsze zdjęcie satelitarne Ziemi. Pokazują niezwykłe przemiany
Źródło zdjęć: © © Jarosław Bajer / Kurcząca się pokrywa lodowa w Archipelagu Arktycznym Kanady
Marcin Watemborski
30.11.2021 13:54, aktualizacja: 30.11.2021 14:54

W konkursie Seize the beauty of our planet wzięła udział pokaźna reprezentacja Polski. Autorem najlepszego zdjęcia został Jarosław Bajer, na drugim miejscu również zagościł Polak. Oto ich zdjęcia.

Tegoroczna edycja konkursu fotograficznego na najlepsze zdjęcie satelitarne organizowanego przez CloudFerro odbyła się pod hasłem: Razem dla zielonej Ziemi. Zgłoszenia ukazywały problemy klimatyczne naszej planety, a cały konkurs koncentrował się wokół zmian środowiska i ich następstw w postaci pożarów, susz, topniejących lodowców etc.

Uczestnicy konkursu mogli zgłaszać zdjęcia zrealizowane na trzech europejskich platformach DIAS: CREODIAS, WEkEO oraz niemieckiej CODE-DE. Operatorem każdej z nich jest polska firma CloudFerro. Codziennie na każdej z platform pojawia się około 25 terabajtów zdjęć satelitarnych w ramach programu Copernicus, polegającego na obserwacji Ziemi. Obsługa danych i serwisów odbywa się w chmurze.

Obraz
© © Marek Gryboś / Madgaskar

Jarosław Bajer wykonał zdjęcie kurczącej się pokrywy lodowej w Archipelagu Arktycznym Kanady, natomiast na drugim miejscu znalazł się Marek Gryboś, który ujął Madagaskar. Autor zwycięskiego zdjęcia zwraca uwagę na możliwości, które dają dane satelitarne. Według Jarosława Bajera, są one szczególnie ważne dla monitorowania oceanów, lasów i lodowców, a ponadto usprawniają transport, dzięki czemu można ograniczyć emisję spalin.

Laureat konkursu ma niemałe doświadczenie w pracy z danymi satelitarnymi. Na co dzień pracuje w zespole Earth Observation, który zajmuje się integracja danych satelitarnych z danymi pochodzącymi z innych źródeł, a jego celem jest wyrycie i monitorowanie przeszkód lotniczych. Zdjęcie autorstwa Jarosława Bajera ukazuje zmiany, które zachodzą w pokrywy lodowej wskutek ocieplania klimatu.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie internetowej konkursu.

Obraz
© © Magdalena Łągiewska / Rozkwit sinic na Morzu Bałtyckim
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)