Najpiękniejsze zdjęcia zórz polarnych 2021 roku okiem Capture The Atlas

Najpiękniejsze zdjęcia zórz polarnych 2021 roku okiem Capture The Atlas

Najpiękniejsze zdjęcia zórz polarnych 2021 roku okiem Capture The Atlas
Źródło zdjęć: © © Froydis Dalheim
Marcin Watemborski
03.01.2022 09:06, aktualizacja: 03.01.2022 10:06

Zorze polarne są przepięknym zjawiskiem. Podniebny spektakl świateł to coś, co fascynuje ludzi od setek lat. Wikingowie wierzyli, że kolorowe pasy na niebie były odbiciem zbrój Walkirii prowadzących dzielnych wojowników do Odyna. Prowadzący stronę Capture the Atlas postanowili podzielić się z czytelnikami selekcją najpiękniejszych zdjęć zórz polarnych uchwyconych w 2021 roku.

Od kilku lat Dan i Ascen, czyli twórcy strony Capture the Atlas, organizują doroczny konkurs kierowany do fotografów krajobrazowych, którzy umiłowali sobie tematykę zórz polarnych. Podniebny spektakl świateł na zdjęciach wygląda niesamowicie i nie ma nic dziwnego w tym, że ludzie od zawsze lubili go obserwować. Oczywiście w wielu wierzeniach był on tłumaczony jako dowód na istnienie bogów.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna, czyli aurora borealis (na północy) lub aurora australis (na południu), to przepiękne zjawisko świetlne, które można obserwować w pobliży biegunów magnetycznych Ziemi. Najbardziej popularnym widokiem jest swoista rzeka zielonych pasów dryfujących powoli po niebie.

Obraz
© © Olli Sorvari

Samo zjawisko jest spowodowane przepływem prądu w jonosferze (na wysokości ok. 100 km), gdzie przenikają się pasy radiacyjne oraz górna atmosfera ziemska. Gdy wiatr słoneczny wpada w atmosferę w okolicach biegunów, cząsteczki gazów zaczynają się wzbudzać, co skutkuje świeceniem zorzowym.

Wśród zórz polarnych rozróżnia się pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Oprócz bardzo popularnego zielonego koloru, rzeka świateł może przybierać barwy: niebieską, żółtą, czerwoną, a nawet białą. W zależności od intensywności wiatru słonecznego i wzruszenia cząsteczek gazów w jonosferze, można zaobserwować różne kolory.

Obraz
© © Marcus Adamus

Zorze polarne w mitologii nordyckiej

W wierzeniach Wikingów, zorze polarne były związane bezpośrednio z najbardziej dramatycznymi wydarzeniami w całej mitologii. Mieszkańcy Północy niemal czcili zorze polarne – podziwiali je, ale również się ich bali.

Jedno z wytłumaczeń istnienia zórz polarnych było związane z Odynem – królem Asgardu, czyli krainy bogów. Zgodnie z mitologią, głównym miejscem przebywania Odyna była Walhalla, gdzie nie tylko ucztował z najdzielniejszymi wojami, ale również zbierał armię i przygotowywał się do Ragnaroku – bitwy mającej być końcem istnienia bogów i świata.

Obraz
© © Mike Karpov

Podczas każdej bitwy na Ziemi, Odyn wybierał najodważniejszych i najbardziej zaciętych wojowników. Zsyłał na pole walki Walkirie w błyszczących zbrojach, które zabierały poległych do Walhalli, a zorze polarne powstawały wskutek odbijania światła od płyt rynsztunku wysłanniczek Odyna. Inne legendy głosiły, że zorze polarne były oddechem poległych w walce wojów, a jeszcze inne mówiły, że jest to most prowadzący Wikingów do Walhalli.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie Capture the Atlas.

Obraz
© © Filip Hrebenda
Obraz
© © Larryn Rae
Obraz
© © Daniel Kordan
Obraz
© © Herry Himanshu
Obraz
© © Marybeth Kiczenski
Obraz
© © David Oldenhof
Obraz
© © Amy J. Johnson
Obraz
© © John Weatherby
Obraz
© © Jacob Cohen
Obraz
© © Marshall Lipp
Obraz
© © Aleksey R.
  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)