Zorza polarna dostrzeżona nad Polską. Internauci dzielą się zdjęciami cudu natury

Zorza polarna dostrzeżona nad Polską. Internauci dzielą się zdjęciami cudu natury

Zorza polarna dostrzeżona nad Polską. Internauci dzielą się zdjęciami cudu natury
Źródło zdjęć: © © Patryk Biegański
Konrad Siwik
15.01.2022 08:34, aktualizacja: 17.01.2022 07:37

Zorza polarna to zjawisko zazwyczaj obserwowane w górnej atmosferze na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Tym bardziej robi wrażenie, że cud natury został dostrzeżony nad Polską w nocy z 14 na 15 stycznia.

Internet obiegły zdjęcia zorzy polarnej uchwyconej w różnych częściach Polski. Najlepszą widoczność mieli mieszkańcy okolic wybrzeży Morza Bałtyckiego. Zjawisko można było jednak zaobserwować również na Kujawach, Warmii czy Mazowszu.

Zorza polarna była widoczna w różnych miejscach w Polsce w nocy z piątku 14 stycznia na sobotę 15 stycznia. Cud natury występuje głównie na wysokich szerokościach geograficznych. Zazwyczaj są to koła podbiegunowe, jednak w sprzyjających warunkach zorzę można zaobserwować również w okolicach 50. równoleżnika, czyli także w Polsce.

Zdjęcia zorzy polarnej wykonane przez mieszkańców polskich miast i wsi pochodzą m.in. z nadmorskiej Łeby i Rewy, ale także okolic Torunia, Poznania, Konina, Wołomina, czy Nowego Miasta Lubawskiego.

Fotografowanie zorzy polarnej

Fotografowanie cudów natury często bywa sporym wyzwaniem. Aby mieć szansę na świetne zdjęcia zorzy polarnej, sugerowane jest ustawienie najwyższej czułości ISO. W przypadku, kiedy jednak okolica, którą wybraliśmy jako miejsce sesji, jest mocno zanieczyszczona światłem, konieczne jest zmniejszenie czułości ISO, aby nie prześwietlić wykonywanych zdjęć.

Można próbować uchwycić zorzę polarną "z ręki", ale znacznie lepsze rezultaty uzyskamy przy pomocy statywu – im stabilniejszy, tym lepszy. Bez niego ryzykujemy nieostrymi fotografiami dlatego, jeżeli nie mamy takiego, spróbujmy przynajmniej znaleźć odpowiednie podłoże, które da stabilność aparatowi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)