Dryfujące chmury na Marsie. NASA opublikowała niezwykłe zdjęcia

Dryfujące chmury na Marsie. NASA opublikowała niezwykłe zdjęcia

Dryfujące chmury na Marsie. NASA opublikowała niezwykłe zdjęcia
Źródło zdjęć: © © NASA/East News
Adam Gaafar
21.02.2022 11:22, aktualizacja: 21.02.2022 12:33

Kamera łazika Curiosity wykonała 8-klatkowe nagrania dryfujących chmur na Marsie. Zdjęcia, które zarejestrowano w pobliżu góry Mount Sharp, zostały niedawno opublikowane na oficjalnej stronie NASA.

Jak czytamy we wpisie na stronie NASA, nagrania wykonane przez Curiosity miały pomóc naukowcom oszacować prędkość marsjańskich chmur oraz wysokości na jakiej się znajdują. Zdjęcia zostały wykonane dwukrotnie – 12 grudnia ub.r. oraz 15 lutego 2022 r. Z komunikatu dowiadujemy się, że gdy łazik wykonał pierwsze z tych obrazów, przebywał na Marsie 3325 dni.

Marsjańskie chmury
Marsjańskie chmury© © NASA

Aby uchwycić to niezwykłe zjawisko, trzeba było zastosować specjalną technikę obrazowania. Wynika to z faktu, że chmury marsjańskie są bardzo niewyraźne w atmosferze planety.

  • Wykonano wiele zdjęć, aby uzyskać wyraźne, statyczne tło. Dzięki temu wszystko inne poruszające się na obrazie (takie jak chmury lub cienie) może stać się widoczne po usunięciu tego statycznego tła z każdego pojedynczego obrazu* – wyjaśnia NASA.
Marsjańskie chmury
Marsjańskie chmury© © NASA

Naukowcy oszacowali, że chmury znajdują się ok. 80 km nad powierzchnią planety. We wpisie NASA nie wskazano jednak, z jaką poruszają się prędkością. Amerykańska agencja kosmiczna podkreśla przy tym, że na wskazanej wysokości jest stosunkowo zimno, co może sugerować, że zaobserwowane chmury mogą składać się z lodu zawierającego dwutlenek węgla.

Marsjańskie chmury
Marsjańskie chmury© © NASA
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)