W skrócie: 100 Renat Dąbrowskich, lata 90. w obiektywie Tadeusza Rolkego, Międzynarodowy Festiwal Fotografii

W skrócie: 100 Renat Dąbrowskich, lata 90. w obiektywie Tadeusza Rolkego, Międzynarodowy Festiwal Fotografii

W skrócie: 100 Renat Dąbrowskich, lata 90. w obiektywie Tadeusza Rolkego, Międzynarodowy Festiwal Fotografii
Olga Drenda
08.03.2013 12:17, aktualizacja: 26.07.2022 20:19

Dwie ciekawe wystawy w Warszawie: 100 portretów Renaty Dąbrowskiej oraz mistrz Tadeusz Rolke ze swoim obrazem czasów transformacji ustrojowej. W Rybniku tymczasem fotograficzny zjazd gwiazd z Jackiem Porembą i Tomaszem Lazarem na czele.

100 portretów Renaty Dąbrowskiej

© Renata Dąbrowska
© Renata Dąbrowska

Wystawa Renaty Dąbrowskiej, która postanowiła sfotografować sto swoich imienniczek, niedawno gościła w Krakowie – tym razem będzie można zobaczyć ją również w stolicy. Wystawa w Leica Store & Gallery (CH Blue City, Al. Jerozolimskie 179) została otwarta 6 marca i potrwa do 3 kwietnia.

*

*Wyobraź sobie, że nazywasz się Renata Dąbrowska. Dzwoni telefon, odbierasz i słyszysz: "Dzień dobry, nazywam się Renata Dąbrowska". Sprawdzasz telefon. Prosisz o powtórzenie nazwiska. A to naprawdę - ktoś, kto się nazywa tak samo jak ty - ale po drugiej stronie słuchawki. - opowiada autorka o genezie pomysłu. - Odnalazłam i sportretowałam 100 Renat Dąbrowskich. Różnorodność osobowości, charakterów, wyglądów i ich światów sprawiła, jak bardzo niesamowite były te spotkania, wiele mnie nauczyły i na zawsze zapadły mi w pamięć.

Portrety Renat Dąbrowskich są jednocześnie opowieścią o współczesnej Polsce – bohaterki pochodzą z małych i dużych miejscowości, mają różny wiek, wykształcenie, sytuację życiową. W 2012 roku ukazał się album "Ja, Renata Dąbrowska - 100 portretów".

[solr id="fotoblogia-pl-65173" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1775,poruszajace-zdjecie-z-powodzi-dwukrotnie-nagrodzone-grand-press-photo-poznaj-jego-historie" _mphoto="rzl6ygpuc5kbl1xoqvql3vxa-1bd5f6f.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2720[/block]

Tadeusz Rolke o latach 90.
© Tadeusz Rolke
© Tadeusz Rolke

W warszawskiej galerii Le Guern (ul. Widok 8) można zobaczyć nieco mniej znane prace Tadeusza Rolkego. „Jutro będzie lepiej” to opowieść o czasach polskiej transformacji ustrojowej. Zdjęcia powstały w większości w latach 1990-1992.

"Wystawa jest propozycją, jedną z możliwych, napisania historii tego czasu – choć bliskiego do dzisiaj, doświadczonego przez większość z nas, to jednak dokonanego. Polska transformacja ustrojowa, której twarzą są zmieniające się często rządy, szalejąca inflacja, papierowe prawo gospodarcze oraz wielkie i nieoczekiwane kariery od cinkciarza do biznesmena, została tu pokazana przez pryzmat zmieniającej się kultury materialnej, ikonosfery miasta, symptomatycznych zjawisk przejściowych oraz nowych bohaterów kultury wizualnej.

Handel na łóżkach polowych i z bagażnika samochodu, pojawiające się coraz śmielej reklamy w przestrzeni publicznej, ulice zapełniające się polonezami oraz wszelkiego rodzaju budki i przyczepy kempingowe tworzą charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny pejzaż miejski tamtych czasów. Wśród zdjęć budujących obraz zaradności i rozwoju odnajdziemy także gorzki komentarz polityczny i społeczny: rosnące dysproporcje majątkowe, odchodzące pomniki oraz wykluczone społecznie osoby starsze, których nowe, lepsze jutro już niekoniecznie obejmie" - piszą organizatorzy.

Wystawa potrwa do 27 kwietnia. Godziny otwarcia: wtorek-piątek, 12-18; sobota, 11-16.

[solr id="fotoblogia-pl-65086" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1782,czlowiek-ktory-naprawde-kocha-aparaty-fotograficzne" _mphoto="schowek-1-65086-270x131-0d71b2f5.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2721[/block]

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku
© Wiktor Franko
© Wiktor Franko

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku odbędzie się już po raz dziesiąty. Na jubileuszową edycję zaproszono świetnych fotografów – wśród nich pojawią się Anna Orłowska, Tomasz Lazar, Jacek Poremba, Wiktor Franko czy Karolina Jonderko. Przez trzy dni trwania festiwalu, od 15 do 17 marca, będzie można spotkać się z artystami, zobaczyć prezentacje multimedialne zdjęć, posłuchać autorskich komentarzy, wziąć udział w warsztatach, a także zobaczyć wystawy indywidualne i zbiorowe. Na wszystkich czekać będzie Galeria Otwarta, w której każdy będzie mógł wystawić swoje prace.

Obraz

Szczegółowy program wydarzeń i lokalizacji na stronie festiwalu. Wstęp wolny!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)