Zdjęcia dnia. Telebim w Warszawie krótko ze słowami żołnierzy z Wyspy Węży

Zdjęcia dnia. Telebim w Warszawie krótko ze słowami żołnierzy z Wyspy Węży

Zdjęcia dnia. Telebim w Warszawie krótko ze słowami żołnierzy z Wyspy Węży
Źródło zdjęć: © © Włodzimierz Wasyluk / Forum
Marcin Watemborski
08.03.2022 09:44, aktualizacja: 26.07.2022 13:22

Słowa wypowiedziane w komunikacie radiowym przez ukraińskich obrońców Wyspy Węży już stały się symbolem wojny w Ukrainie. W mediach społecznościowych ten przekaz pojawia się bardzo często i jest powtarzany. W Warszawie widać było go na fladze Ukrainy jako gest solidarności.

24 lutego 2022 roku rozpoczęła się inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę pod pretekstem prowadzenia specjalnej operacji militarnej mającej "zdemilitaryzować i zdenazyfikować" kraj. Rozkaz wydał prezydent Rosji Władimir Putin. Pierwsze ataki miały miejsce przed godziną 4 nad ranem czasu polskiego.

Już pierwszego dnia napaści Rosji na Ukrainę zostało zaatakowanych wiele celów strategicznych, w tym Wyspa Węży (ukr. Ostriw Zmijinyj). Jest to mała wysepka położona na Morzu Czarnym w granicach wód ukraińskich. Dzięki bohaterskiej postawie 13 żołnierzy, to miejsce nazwano "ukraińskimi Termopilami", a krótkie hasło wypowiedziane do przedstawiciela rosyjskiej floty przeszło do historii jako symbol oporu.

Nagranie wymiany zdań między Rosjanami, a Ukraińcami stało się absolutnym hitem. Obrońcy Wyspy Węży na nakłanianie ich do złożenia broni odpowiedzieli krótko: "Rosyjski okręcie wojenny, pie*l się". Te słowa sparafrazowali później Gruzini, gdy podobny statek zwrócił się z prośbą o awaryjne tankowanie na wodzie. Dodatkowo, kazali im wiosłować.

Początkowo podano informację, że 13 śmiałków z Wyspy Węży odparło dwukrotnie atak Rosjan, po czym skończyła im się amunicja i honorowo zginęli w walce. Późniejsze komunikaty wskazywały na to, że jednak żyją i zostali wzięci do niewoli.

Hasło zapisane cyrylicą w dwóch rzędach na niebiesko-żółtej fladze Ukrainy zostało wyświetlone w centrum Warszawy. To bardzo wymowny gest solidarności Polaków i Ukraińców.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)