Bezlusterkowce Sony. Najlepsze aparaty bezlusterkowe

Bezlusterkowce Sony. Najlepsze aparaty bezlusterkowe

Bezlusterkowce Sony. Najlepsze aparaty bezlusterkowe
Źródło zdjęć: © © Sony
Marcin Hołowacz
10.03.2022 12:17, aktualizacja: 26.07.2022 13:40

Jakie aparaty bezlusterkowe firmy Sony można zaliczyć do grona najlepszych? Ilu ludzi, tyle opinii, ale przynajmniej można wskazać parę ciekawych modeli.

Bezlusterkowce, czyli aparaty cyfrowe z wymienną optyką, które w swojej konstrukcji zostały pozbawione komory lustra. W takich modelach obraz z obiektywu jest rzutowany bezpośrednio na matrycę światłoczułą, po czym wyświetlany w wizjerze elektronicznym (EVF) lub ekranie LCD.

Aktualny trend jest taki, że bezlusterkowce coraz częściej uchodzą za powszechny wybór i tym samym wypierają z rynku lustrzanki. Ma to miejsce ze względu na to, że tego typu modele są z reguły lekkie, pracują cicho i szybko, oferują większe możliwości w nagrywaniu filmów oraz mają ulepszone funkcje wykrywania i śledzenia obiektów, a także zaimplementowane algorytmy fotografii obliczeniowej i sztucznej inteligencji.

Poniżej zwracamy uwagę na kilka interesujących modeli aparatów bezlusterkowych firmy Sony. Wymieniamy ich ogólne parametry oraz wybrane cechy.

Bezlusterkowiec Sony A1 jest dobrym pretendentem do królewskiego tronu?

Sony A1 to wszechstronny, profesjonalny aparat, który otrzymał komponenty z najwyższej półki. Model charakteryzuje się wysoką ergonomią i ma wydajny procesor Bionz XR. Aparat natychmiast reaguje na wciskane przyciski oraz obracane pokrętła.

Bezlusterkowiec Sony A1
Bezlusterkowiec Sony A1© © Sony

Wysokiej jakości wizjer ułatwia pracę i pozwala na uzyskanie odświeżania 240 kl./s, co przekłada się na bardzo płynne renderowanie ruchu. Gdy chcemy mieć 240 Hz, wtedy rozdzielczość wizjera spadnie z 2048 x 1536 pikseli do 1600 x 1200 pikseli.

Sony A1 ma pełnoklatkową matrycę, która może rejestrować zdjęcia o rozdzielczości 50 Mpix i pozwala na zapisywanie 10-bitowych filmów 8K/30p, a także 4K/120p. System Fast Hybrid AF obejmuje 759 punktów wykrywania fazy z 425 obszarami wykrywania kontrastu.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Warto wspomnieć o obecności opcji Pixel Shift Multi Shooting. Zdjęcia wielokrotne z przesunięciem piksela to tryb, w którym aparat rejestruje kilka nieskompresowanych zdjęć RAW, ale miejsce ma każdorazowe przesuwanie przetwornika obrazu o jeden piksel. W ten sposób można otrzymać zdjęcia w wyższej rozdzielczości. Jest też ulepszony system Real-time Eye AF, wykrywający oraz ustawiający ostrość na oku fotografowanej osoby.

Bezlusterkowiec Sony A7 IV sprawdzi się w każdym gatunku fotografii

Sony A7 IV jest najnowszym modelem popularnej serii bezlusterkowców Sony, który sprawdza się w różnych dziedzinach fotografowania, jak fotografia ślubna, sportowa, portretowa czy reklamowa. Ten pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy ma 33-megapikselową stabilizowaną matrycę BSI CMOS i nowoczesny procesor Bionz XR, umożliwiający m.in. szybkie działanie układu autofokusa.

Bezlusterkowiec Sony A7 IV
Bezlusterkowiec Sony A7 IV© © Sony

Bezlusterkowiec dobrze leży w dłoniach, natomiast obracany 3-calowy dotykowy ekran LCD jest wygodny w obsłudze, a jego rozdzielczość wynosi 1,03 mln punktów, co przekłada się na szczegółowy podgląd. Elektroniczny wizjer ma rozdzielczość 3,69 Mp z możliwością odświeżania na poziomie 120 Hz.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Prędkość zdjęć seryjnych wynosi 10 kl./s. Autofokus jest o 30 proc. szybszy niż w Sony A7 III i nie brakuje zaawansowanych funkcji, jak np. Real-time Eye AF. Aparat umożliwia rejestrowanie filmów w formie 10-bitowego materiału 4K/60p.

Bezlusterkowiec Sony A7R IV to bestia w małym korpusie

Sony A7R IV to dobrze zaprojektowany bezlusterkowiec, który otrzymał matrycę BSI CMOS o rozdzielczości 61 Mpix. Dzięki temu możliwe jest otrzymywanie zdjęć o wymiarach 9504 x 6336 pikseli, które są bardzo szczegółowe. Jest pięcioosiowy system stabilizacji, tryb zdjęć wysokiej rozdzielczości, a także funkcja Pixel Shift Multi Shooting do fotografowania z przesunięciem matrycy.

Bezlusterkowiec Sony A7R IV
Bezlusterkowiec Sony A7R IV© © Sony

Autofokus ma 567 punktów detekcji fazy oraz 425 detekcji kontrastu. System śledzenia oka jest dopracowany. Korpus jest kompaktowy, aparat dobrze leży w dłoniach, a przyciski są wygodne. 3-calowy dotykowy ekran LCD jest odchylany i obracany, natomiast elektroniczny wizjer ma rozdzielczości 5,76 mln punktów.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Bezlusterkowiec Sony A7S III to marzenie wielu filmowców

Sony A7S III jest uniwersalnym sprzętem o dobrej specyfikacji. Aparat otrzymał 12,1-megapikselową matrycę BSI w rozmiarze Full Frame. Za stabilizację matrycy odpowiada 5-stopniowy system IBIS, działający w zakresie do 5,5 EV. Bezlusterkowiec otrzymał procesor Bionz, który jest osiem razy szybszy od Bionz X. Co ciekawe, producent podkreśla, że efekt rolling shutter został niemalże wyeliminowany.

Bezlusterkowiec Sony A7S III
Bezlusterkowiec Sony A7S III© © Sony

Sony A7S III stworzono przede wszystkim z myślą o filmowaniu, ale nie w rozdzielczości 8K, lecz 4K 120 kl./s w 10 bitach. Aparat umożliwia rejestrowanie wideo o rozpiętości tonalnej 15 EV. Warto wspomnieć o dostępności funkcji nagrywania z cyfrową stabilizacją obrazu.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

W kwestii wygody można nadmienić, że grip został powiększony, co przekłada się na wygodniejsze trzymanie aparatu. Ogólne wrażenie jest takie, że bezlusterkowiec dobrze leży w dłoniach i jest w miarę masywny.

Bezlusterkowiec Sony A6600 to mały korpus z najwyższej półki

Sony A6600 ma stabilizowaną w 5 osiach 24,2-megapikselową matrycę Exmor CMOS, która jest wspierana przez procesor Bionz X. Wygodny w obsłudze 3-calowy ekran LCD jest odchylany do pozycji selfie, a jego rozdzielczość to 921,6 tys. punktów. Podświetlenie umożliwia dostrzeganie szczegółów również podczas słonecznego dnia. Z kolei wizjer elektroniczny ma rozdzielczość 2,36 mln punktów i 100-procentowe pokrycie kadru.

Bezlusterkowiec Sony A6600
Bezlusterkowiec Sony A6600© © Sony

Bezlusterkowiec pozwala wykonywać 11 kl./s z ciągłym autofokusem. Sam autofokus jest celny, a wyliczanie automatycznej ekspozycji dobre. Jeżeli natomiast chodzi o możliwości związane z filmowaniem, trzeba zaznaczyć, że nie ma tu limitu czasowego, więc można nagrywać wideo w rozdzielczości 4K/30p bez obaw o kończący się klip. Bezlusterkowiec powinien sprawdzić się m.in. podczas wlogowania – pomaga w tym obracany o 180 stopni ekran. Uchwyt bezlusterkowca został poprawiony, dzięki czemu grip jest głębszy, a aparat można trzymać z większą pewnością.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Podsumowując, przedstawiliśmy nasze propozycje aparatów bezlusterkowych Sony, które są godne uwagi. Wybór jest spory, więc w takim gronie każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Na Fotoblogii omówiliśmy też bezlusterkowce Canon.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)