System wykrywania dronów powstał w oparciu o mózg owada. Może sprawdzić się w Ukrainie

System wykrywania dronów powstał w oparciu o mózg owada. Może sprawdzić się w Ukrainie

System wykrywania dronów powstał w oparciu o mózg owada. Może sprawdzić się w Ukrainie
Marcin Watemborski
16.03.2022 11:06, aktualizacja: 26.07.2022 13:21

Wykrywanie bezzałogowych statków powietrznych – nie tylko tych fotograficznych, ale i wojskowych – bywa trudne. O ile w pierwszym przypadku większość z nich jest monitorowana, tak w drugim niekoniecznie. Nowy sposób namierzania dronów może pomóc w konfliktach zbrojnych, również takim jak wojna w Ukrainie.

Za nowy system dalekosiężnego namierzania dronów odpowiadają naukowcy z Australii pod kierownictwem profesora Anthony’ego Finna. Wzięli oni na warsztat bzygówki, czyli muchówki, która do złudzenia przypomina osę lub pszczołę. Na podstawie analizy mózgów owadów, badacze wypracowali sposób na akustyczne namierzanie bezzałogowych statków powietrznych z odległości nawet do 4 kilometrów.

O ile namierzanie dronów z mniejszych odległości nie jest aż tak trudne – można je usłyszeć, a nawet zobaczyć – tak z większymi jest problem. Sygnał jest po prostu za słaby, więc urządzenia go nie wychwytują. Na dodatek, gdy dookoła jest głośno, zadanie jest znacznie trudniejsze. Okazuje się jednak, że bzygówki (bzygi lub bzygowate) radzą sobie z podobnymi działaniami wręcz idealnie.

Hoverfly brains mapped to detect drones’ acoustic signals

Naukowcy postanowili zbadać sposób, w jaki działają mózgi owadów, które wypatrują zagrożenia i celu, a dalej przenieśli go na drony. Okazało się, że system jest bardzo sprawny i może posłużyć zarówno cywilom jak i wojskowym. Co więcej – dwuwymiarowe spektogramy stworzone na podstawie fal dźwiękowych ujawniają położenie dronów nawet w zatłoczonych krajobrazach, gdzie sygnał się rozprasza.

Połączenie nowej technologii biowizji z obrazowaniem podczerwonym i namierzaniem dźwięku może dać jeszcze lepszy efekt. W ten sposób wykrywanie szybko poruszających się obiektów w promieniu 3-4 kilometrów od czujnika nie powinno stanowić problemu. Naukowcy zauważają, że z powodzeniem ten system może sprawdzić się podczas działań rozpoznawczych i obronnych we współczesnych konfliktach zbrojnych jak wojna w Ukrainie.

Obraz

Więcej szczegółów technicznych znajdziecie na stronie internetowej The Journal of Acoustic Society of America.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)