Teleskop Hubble’a zarejestrował supermasywną czarną dziurę w środku galaktyki

Teleskop Hubble’a zarejestrował supermasywną czarną dziurę w środku galaktyki

Galaktyka NGC 7172.
Galaktyka NGC 7172.
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski
04.04.2022 11:37, aktualizacja: 01.03.2023 14:31

Jedno z najnowszych zdjęć uchwyconych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a wprawia w niemały zachwyt. Zobaczymy na nim galaktykę spiralną NGC 7172, w centrum której znajduje się supermasywna czarna dziura. To zjawisko jest absolutnie niesamowite!

Naukowcy przyjrzeli się bliżej zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawiającemu galaktykę spiralną NGC 7172. O ile ogólnie wygląda, jakby nic się tam nie działo, to po wnikliwych badaniach eksperci zwrócili uwagę na to, że w jądrze galaktyki oddalonej od Ziemi o 110 milionów lat świetlnych znajduje się supermasywna czarna dziura.

Supermasywne czarne dziury mogą powstawać przez powolną akrecję materii (opadanie rozproszonej materii na ich powierzchnię w wyniku działania grawitacji) lub przez zapadnięcie grawitacyjne niejednorodności materii (np. po wybuchu). Co ciekawe, astronomowie przypuszczają, że większość, o ile nie wszystkie galaktyki posiadają w swoich centrach supermasywne czarne dziury.

Do ujęcia zjawiskowej galaktyki NGC 7172 Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykorzystał dwa zbiory danych z dwóch kamer: ACS oraz WFC3, o których szerzej pisaliśmy niedawno. Zdjęcie jest nietypowe, ponieważ sfotografowanie czarnej dziury w konwencjonalny sposób jest praktycznie niemożliwe – ona sama wciąga światło, a emitują je jedynie obiekty dookoła.

Zrobienie zdjęcia czarnej dziury było przez lata ogromnym wyzwaniem dla naukowców i udało im się to dotychczas raz. Pierwsza próba zaowocowała bardzo niewyraźnym kadrem, druga zaś pokazała interesujące ruchy wokół ciała niebieskiego.

Więcej informacji znajdziecie na stronie NASA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)