Fotografowie na skraju ubóstwa. Większość ma problemy finansowe

Fotografowie na skraju ubóstwa. Większość ma problemy finansowe

Fotografowie na skraju ubóstwa. Większość ma problemy finansowe
Marcin Watemborski
05.05.2022 09:47, aktualizacja: 26.07.2022 13:18

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 bardzo mocno odbiła się na wielu branżach usługowych, w tym fotograficznej. Rzemieślnicy z całego świata zwracają uwagę, że ich zarobki są znacznie niższe niż w 2019 roku.

Niedawno pisaliśmy o wynikach ankiety, która dotyczyła zadowolenia fotografów. Wynikało z niej, że większość raczej jest szczęśliwa i z nadzieją patrzy w przyszłość. Wówczas nie były jednak w znacznym stopniu poruszane kwestie finansowe, a jedynie odczucia.

Właśnie przejrzeliśmy wyniki innego badania – State of Photography Report 2022. Jest to międzynarodowa ankieta dotycząca wielu kwestii, w tym aspektów zarobkowych fotografów. Wzięło w niej udział 1325 respondentów z 87 krajów, jednak większość pochodziła z USA. Badania trwały od 21 grudnia 2020 do 12 kwietnia 2021 roku.

Struktura etniczna badanych. Największą grupę stanowią osoby o korzeniach europejskich.
Struktura etniczna badanych. Największą grupę stanowią osoby o korzeniach europejskich.

Ankieta była prowadzona bardzo konkretnie i pojawiały się deklarowane kwoty. Na podstawie niektórych pytań wywnioskowano, że prawie połowa kobiet (46 proc.) w biznesie fotograficznym rozważa porzucenie sztuk wizualnych na rzecz innego zajęcia zarobkowego.

Połowa badanych zadeklarowała, że zarabia mniej niż 40 tys. dolarów rocznie, 30 proc. natomiast mniej niż 20 tys. dolarów. Z ankiety wynika, że 15 proc. respondentów zadeklarowało dochody na poziomie 70 tys. dolarów, zaś jedynie 5 proc. powyżej 100 tys. Według podziału wieku i zarobków, starsi ankietowani deklarowali wyższe dochody.

Struktura zarobków omówiona w tekście.
Struktura zarobków omówiona w tekście.

Interesujące jest to, że większość przebadanych osób mieszka w Los Angeles lub Nowym Jorku, gdzie dochody poniżej 40 tys. dolarów są uważane za bardzo niskie, niemalże bliskie granicy ubóstwa. Wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami utrzymania oraz trzeba przypomnieć, że w USA nie funkcjonuje publiczna opieka zdrowotna i jeśli ktoś nie ma dodatkowo płatnej polisy ubezpieczeniowej, koszty leczenia są ekstremalnie wysokie.

Wśród przebadanych kwestie ubezpieczenia zdrowotnego były bardzo ważne. Okazało się jednak, że 15 proc. ankietowanych o jasnym kolorze skóry nie ma polisy, 42 proc. pochodzenia azjatyckiego też. W przypadku osób ciemnoskórych było to 41 proc. Badanie pokazało, że kobiety, osoby niebinarne oraz ludzie odbiegający etnicznie od wzorców europejskich zarabiają przeważnie między 40 a 50 tys. dolarów rocznie.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie internetowej badania.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)