Chukudu, czyli kongijska hulajnoga. Stała się symbolem pracowitych mieszkańców

Chukudu, czyli kongijska hulajnoga. Stała się symbolem pracowitych mieszkańców

Chukudu, czyli kongijska hulajnoga. Stała się symbolem pracowitych mieszkańców
Źródło zdjęć: © © Forum
Konrad Siwik
26.05.2022 11:00, aktualizacja: 26.07.2022 13:17

Hulajnogi elektryczne szturmem podbiły ulice, a także chodniki dużych polskich miast. Pomagają one mieszkańcom w przemieszczaniu się po miejskich przestrzeniach. W Demokratycznej Republice Konga podobne pojazdy mają równie duże znaczenie i są wykorzystywane również do innych celów.

Chukudu to drewniana hulajnoga, którą można spotkać na ulicach w Gomie, stolicy prowincji Kiwu Północne we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Chukudu są wykorzystywane do transportu ładunków i mogą jednorazowo przenosić setki kilogramów.

Chukudu odgrywa ważną rolę w gospodarce Gomy. Nawet młody człowiek może zarobić na życie, przewożąc towary na tej hulajnodze. Mimo że jest to pojazd drewniany, jego konstrukcja jest bardzo wytrzymała i dostosowana do warunków panujących na drogach w Gomie.

Obraz
© © Forum

Duża drewniana hulajnoga ma kanciastą ramę wykonaną z długiej deski z dwoma małymi kółkami na obu końcach oraz kierownicę. Wszystkie materiały są wykonane z drewna. Czasami koła są oklejone kawałkami bieżnika ze starych opon. Zazwyczaj chukudu ma podkładkę na desce. Kierowca trzyma na niej jedno kolano, jednocześnie odpychając ją drugą nogą. Jeśli jeździec chukudu zjeżdża ze zbocza, staje na desce, opierając jedną stopę o tylną oponę, co pełni funkcję hamulca.

Chociaż Chukudu na pierwszy rzut oka wygląda jak zabawkowy rower, w rzeczywistości jest podstawą lokalnego systemu transportu. Chukudu jest używany do przewozu różnego rodzaju ładunków, takich jak drewno opałowe, węgiel drzewny, cement, produkty rolne i spożywcze.

Obraz
© © Forum

Chukudu mierzy zazwyczaj około dwóch metrów długości i może unieść ładunek o wadze około 450 kg. Wykonanie chukudu zajmuje od jednego do trzech dni. Duże chukudu mogą jednorazowo unieść nawet do 800 kilogramów. Z drugiej strony hulajnogi cieszą się w Gomie taką popularnością, że składane są wersje dla młodszych mieszkańców regionu. Im służą przede wszystkim do zabawy.

Obraz
© © Forum

Doceniając znaczenie tego pojazdu w społeczeństwie, kongijski prezydent Joseph Kabila w 2009 roku umieścił pomnik Chukudu w centrum Gomy. Ten złoty posąg przedstawia mężczyznę pchającego Chukudu z bagażami, symbolizując w ten sposób pracowitych mieszkańców Gomy.

Obraz
© © Getty Images

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)