Wymowne zdjęcie wojowników plemiennych wygrało prestiżowy konkurs. Pokazuje ogromne zmiany

Wymowne zdjęcie wojowników plemiennych wygrało prestiżowy konkurs. Pokazuje ogromne zmiany

Wymowne zdjęcie wojowników plemiennych wygrało prestiżowy konkurs. Pokazuje ogromne zmiany
Źródło zdjęć: © © Jatanipat Ketpradit / Grand Prix
Marcin Watemborski
30.06.2022 10:19, aktualizacja: 01.07.2022 17:46

Właśnie poznaliśmy zwycięzców konkursu fotograficznego The International Portrait Photographer of the Year 2022. To współzawodnictwo co roku gromadzi doskonałych portrecistów. Tegoroczne pierwsze miejsce powędrowało do autora bardzo wyjątkowego materiału.

Grand Prix w konkursie fotograficznym The International Photographer of the Year 2022 wręczono Jatenipatowi Ketpraditowi z Tajlandii. Fotograf ukazał niezwykłą więź i oddanie tradycjom plemienia z Etiopii. Z drugiej strony zwrócił uwagę na to, że wojownicy również idą z duchem czasu.

Jatanipat Ketpradit jest profesjonalnym fotografem od 10 lat, ale również zarządza firmą zajmującą się wystrojem wnętrz w Tajlandii. Jego zmysł estetyczny pozwala mu łączyć oba światy bez większych problemów. W kwestii zwycięskiego materiału, wspomina on o tym, że najważniejsze było sprawienie, by jego bohaterowie czuli się komfortowo.

Fotograf portretowy i dokumentalny mówi, że za każdym razem, gdy jedzie odwiedzać jakieś plemię, spędza z nim tydzień. Pierwsze dwa-trzy dni to szukanie odpowiedniego miejsca i światła, później przychodzi czas na wybranie bohaterów, ubiorów i opowiedzenie ich historii. Co ciekawe, Jatanipat wraca do niektórych plemion co roku, by zobaczyć, jak się zmieniły. Mówi, że są dla niego jak rodzina.

Najlepsze zdjęcie konkursu przedstawia trzech mężczyzn z plemienia Suri. Jest to jedno z najtrudniej dostępnych plemion w całej Etiopii – jego członkowie żyją w wysokich górach, gdzie dojście dla kogoś nieprzystosowanego jest udręką. Oczywiście są też zasady, których trzeba przestrzegać – gość musi przywieźć dary, dzięki czemu zdobędzie zaufanie.

Co ciekawe, na zdjęciu mężczyźni mają broń palną. Oczywiście nie jest to nowy karabin, pochodzi jeszcze z czasów, gdy przemytnicy przerzucali tamtędy towary podczas zimnej wojny. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że niektóre sprzęty pochodzą z czasów II wojny światowej, gdy Etiopia była pod władaniem Włoch.

Ketpradit mówi, że broń palna zmieniła wojny między plemionami na zawsze i jest ona powodem ogromnych problemów. Członkowie różnych społeczności nie wiedzieli, czym jest, ale po oswojeniu się z nią, zamienili dzidy i łuki częściowo na karabiny. Technologia sprawia, że wypierane i zapominane są niektóre tradycje.

Zwycięskie zdjęcie zapewniło fotografowi nagrodę pieniężną w wysokości 3000 dolarów. Więcej interesujących zdjęć znajdziecie na stronie internetowej konkursu.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)