Szerokokątny Samyang 10mm 1:2.8 do aparatów z małą matrycą

Szerokokątny Samyang 10mm 1:2.8 do aparatów z małą matrycą

Szerokokątny Samyang 10mm 1:2.8 do aparatów z małą matrycą
Krzysztof Basel
06.12.2013 16:21, aktualizacja: 26.07.2022 20:06

Dobre wieści dla fanów marki Samyang, których w Polsce ciągle przybywa. Producent właśnie wprowadził do swojej oferty szerokokątny obiektyw Samyang 10mm 1:2.8 ED AS NCS CS, zaprojektowany dla aparatów z matrycą formatu APS-C – lustrzanek, jak i bezlusterkowców. Jego cena będzie równie przystępna, co poprzednich konstrukcji.

Prototyp obiektywu Samyang 10 mm f/2.8 widziałem już ponad rok temu na targach Photokina 2012 w Kolonii. Producent zapewnia, że od tego czasu czasu trwały intensywne prace zmierzające do udoskonalenia obiektywu i uzyskania możliwie najwyższej jakości optycznej przy jednoczesnym zmniejszeniu jego gabarytów.

Obraz

Dzisiaj zobaczyliśmy już oficjalnie finalną wersję szkła Samyang 10mm 1:2.8 ED AS NCS CS, które powinno się świetnie sprawdzić przy fotografii krajobrazu, architektury, wnętrz czy panoram. Obiektyw ma szerokie pole widzenia wynoszące 109,5 stopnia oraz jasność f/2.8, dzięki czemu może sobie lepiej radzić podczas fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych. Konstrukcja składa się z 14 elementów podzielonych na 10 grup, wśród których znajdują się 2 soczewki asferyczne AS oraz jedna ze szkła ED o bardzo niskim współczynniku dyspersji. Obiektyw ma też wbudowaną na stałe osłonę przeciwsłoneczną, której kompaktowe wymiary umozliwiły zmniejszenie wagi o blisko 160 g w porównaniu do wspomnianego wcześniej prototypu.

Obraz

Samyang 10mm 1:2.8 ED AS NCS CS to zarazem pierwszy obiektyw wyprodukowany przez tego producenta, w którym zastosowano nanokrystaliczną powłokę antyrefleksyjną. Jak czytamy w informacji prasowej:

Samyang:

Charakteryzuje się ona mniejszym współczynnikiem odbicia niż powłoki (U)MC, a sam proces jej nakładania zapewnia lepsze dopasowanie do struktury powierzchni soczewki. Korzyści wynikające z zastosowania powłoki nanokrystalicznej to przede wszystkim: znacznie lepsza transmisja światła, większa odporność na odblaski oraz wyższy kontrast, co pozytywnie wpływa na rozdzielczość optyczną obiektywu.

Obiektyw ma być dostępny z Canon EOS, Nikon F (AE), Pentax K, Sony A, Canon M, Fujifilm X, Samsung NX, Sony E, 4/3 i Mikro 4/3.

Obraz

W tej chwili nie znamy jeszcze daty wprowadzenia obiektywu do sprzedaży oraz jego ceny detalicznej. Cena sugerowana ma jednak wynieść 469,99 funtów (Nikon) lub 429,99 funtów (inne mocowania), co w przeliczeniu daje ok. 2400 / 2200 zł.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)