Zobacz, jak politycy i gwiazdy potrafią fotografować

Zobacz, jak politycy i gwiazdy potrafią fotografować

© James Franco
© James Franco
Olga Drenda
23.11.2012 16:43, aktualizacja: 26.07.2022 20:23

Każdy, kto choć próbował zajmować się fotografią profesjonalnie wie, ile czasu i wysiłku zajmuje „wyrobienie sobie nazwiska”. O wiele łatwiej jest zaprezentować swoje zdjęcia światu, gdy nazwisko jest już znane skądinąd. Fotografia jest popularnym zajęciem osobistości świata polityki, kultury i rozrywki. Niektórzy radzą sobie całkiem nieźle.

Woody Allen gra na klarnecie, Barack Obama lubi koszykówkę - a inne znane osobistości tego świata lubią fotografować. Przykłady fotograficznych ambicji znajdziemy zarówno wśród elit politycznych, jak i w świecie gwiazd rocka. Czasem z rozrywki "po godzinach" zmieniają się w całkiem poważne dodatkowe zajęcie.

W świecie polityki
© Duchess of Cambridge / Flickr.com
© Duchess of Cambridge / Flickr.com

Niedawno świat obiegły zdjęcia z wyprawy na Borneo zrobione przez księżną Cambridge. Trafiły do najważniejszych globalnych mediów, od BBC po Time'a. Co ciekawe, Kate Middleton już wcześniej próbowała swoich sił jako fotograf, gdy pracowała dla jednej z brytyjskich marek odzieżowych. To niejedyna znana kobieta z aparatem wśród światowych elit: mało kto wie, że Jacqueline Kennedy Onassis w młodości pracowała jako reporterka dla "The Washington Times Herald".

© Dmitrij Miedwiediew
© Dmitrij Miedwiediew

Kilka lat wcześniej świat dowiedział się o fotograficznej pasji ówczesnego prezydenta, a dziś premiera Rosji, Dmitrija Miedwiediewa. Polityk jest zdeklarowanym zwolennikiem marki Leica. Jedno ze zdjęć jego autorstwa – przedstawiajace Kreml w Tobolsku - trafiło na listę najdroższych fotografii świata.

© Radosław Sikorski
© Radosław Sikorski

Polityków z aparatem znajdziemy również w Polsce: minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, w latach 80. pracował jako dziennikarz i fotoreporter. Przyszły polityk, który przebywał wówczas w Wielkiej Brytanii na mocy azylu politycznego, współpracował z tamtejszą prasą - "The Spectator", "The Observer" i "The Sunday Telegraph". W 1986 roku wyjechał do ogarniętego wojną Afganistanu, aby przyłączyć się do mudżahedinów. Jego reportaże wojenne publikował "The Sunday Telegraph", a dramatyczne zdjęcie z roku 1987, przedstawiające afgańską rodzinę zabitą w bombardowaniu, zostało nagrodzone w konkursie World Press Photo.

W kinie
© Dennis Hopper
© Dennis Hopper

Fotograficzne ambicje realizuje również Leonard Nimoy, który zasłynął rolą Spocka w serialu „Star Trek”. Jego eksperymentalne akty i portrety zostały bardzo dobrze przyjęte przez krytyków. Wśród aktorów młodego pokolenia fotografować lubi znany m.in. z trylogii o Spider-Manie James Franco.

© Leonard Nimoy
© Leonard Nimoy
Wśród muzyków

Fotografia jest popularnym hobby wśród muzyków. Producent i kompozytor muzyki elektronicznej, Moby, niedawno opublikował swój pierwszy album fotograficzny, poświęcony życiu w trasie koncertowej. Duże uznanie zyskał sobie Bryan Adams – kanadyjski rockman jest znany z sesji mody, które publikuje regularnie w „Vogue” czy „I-D”, oraz portretów. Chętnie pozują dla niego inne gwiazdy sceny, od Stinga po Lanę Del Rey. Nieźle radzi sobie również Seal – zdjęcia, które zazwyczaj wykonuje podczas swoich podróży, można znaleźć na jego galerii w serwisie Flickr.

© Bryan Adams
© Bryan Adams
W modzie
© Karl Lagerfeld
© Karl Lagerfeld

Dziś wśród modelek nie brakuje pasjonatek fotografii - są wśród nich Helena Christensen, modelka, którą niegdyś filmował sam Herb Ritts na potrzeby teledysku Chrisa Isaaka „Wicked Game”, oraz gwiazda lat osiemdziesiątych, Ines de la Fressange, która fotografuje pokazy mody.

© Helena Christensen
© Helena Christensen
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)