Historia World Press Photo - nagrodzeni Polacy

Historia World Press Photo - nagrodzeni Polacy

Historia World Press Photo - nagrodzeni Polacy
Krzysztof Basel
12.02.2009 12:30, aktualizacja: 02.08.2022 10:33

Radosław Sikorski ? dziś znany głównie z polityki, ponad dwadzieścia lat temu zasłynął zdjęciem z Afganistanu, które wygrało w World Press Photo w kategorii zdjęć reporterskich. Do grona laureatów zaliczają się także wybitni fotografowie ? Rafał Milach, Tomasz Gudzowaty, Witold Krassowski i Maciej Skawiński.  Czy i w tym roku Polacy otrzymają nagrodę na World Press Photo? Przekonamy się już jutro. A teraz zobaczymy fotografie Polaków nagrodzonych do tej pory.

Radosław Sikorski ? dziś znany głównie z polityki, ponad dwadzieścia lat temu zasłynął zdjęciem z Afganistanu, które wygrało w World Press Photo w kategorii zdjęć reporterskich. Do grona laureatów zaliczają się także wybitni fotografowie ? Rafał Milach, Tomasz Gudzowaty, Witold Krassowski i Maciej Skawiński.  Czy i w tym roku Polacy otrzymają nagrodę na World Press Photo? Przekonamy się już jutro. A teraz zobaczymy fotografie Polaków nagrodzonych do tej pory.

Fot. Rafał Milach

Rok temu cykl Rafała Milacha o emerytowanych artystach cyrkowych pt. ?Znikający cyrk? dostał 1. nagrodę w kategorii reportaż o sztuce i rozrywce. Autor skomentował swoje osiągnięcie tuż po ogłoszeniu wyników:

  • Jestem w szoku, nie wiem, czy coś mądrzejszego mogę powiedzieć. Zdjęcia na konkurs wysyłałem od kilku lat, ale zawsze liczyłem co najwyżej na darmowy egzemplarz katalogu wystawy. Nie spodziewałem się, że kiedykolwiek zostanę wyróżniony. Cykl zdjęć emerytowanych artystów cyrkowych robiłem od kilku lat ? mówił dla Gazety Wyborczej Milach.

Fotograf zainteresował się tym tematem w 2005 roku. - Wtedy poznałem emerytowanych artystów cyrkowych, dowiedziałem się o bazie cyrkowej w Julinku i zakochałem się w tych ludziach i miejscu. Wtedy też powstał pierwszy fotoreportaż poświęcony emerytowanym cyrkowcom. Nagrodzony cykl jest jego kontynuacją, a przygotowywałem go na warsztaty World Press Photo Joop Sward Masterclass ? skomentował Rafał Milach dla serwisu Press.pl.

Polak, doceniony na World Press Photo, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2002 r.) oraz Instytutu Twórczej Fotografii (ITF) w czeskiej Opawie (2003 r.).  Fotograf współpracuje między innymi z takim tytułami, jak ?Newsweek", ?Die Zeit", ?L?espresso",?Polityka", ?Newsweek Polska", ?Przekrój"  czy ?Elle". Milach ma także na koncie sukcesy na polskim podwórku ? w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, Newsreportażu, BZ WBK Press Foto, Grand Press Photo czy Mio Photo Award.

Fot. Tomasz Gudzowaty

Wśród laureatów 51. edycji World Press Photo, znalazł się też inny Polak ? Tomasz Gudzowaty. To jeden z najlepszych i najbardziej znanych polskich fotografów.  Jak można przeczytać na jego oficjalnej stronie: ? Bliski mu jest nurt fotografii humanistycznej i forma klasycznego czarno-białego fotoeseju?. Gudzowaty początkowo zajmował się fotografią przyrodniczą. Później zwrócił się w stronę fotoreportażu społecznego. Obecnie możemy podziwiać jego wspaniałe prace z dziedziny fotografii sportowej.

Fotograf został wyróżniony, wraz z Judit Berekai, za zdjęcie joginów z Indii. Fotografia zajęła trzecie miejsce w kategorii zdjęcie sportowe pojedyncze.

Obraz

Fot. Tomasz Gudzowaty

To nie pierwsza nagroda Gudzowatego w World Press Photo. Polski fotograf był wyróżniany w sumie aż sześciokrotnie ? w latach 2008, 2006, 2003, 2003 i 1999. Właśnie 10 lat temu Gudzowaty otrzymał I nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii "Natura i środowisko". Czarno-biała fotografia "Pierwsza lekcja zabijania", zrobiona w Parku Narodowym Masai Mara w Kenii, przedstawia dwa młode gepardy, które położyły jednocześnie łapę na na młodziutkiej antylopie. Pierwsze miejsce zajął także w 2003 roku w kategorii Prezentacje sportu ? zdjęcie pojedyncze.

Fot. Maciej Skawiński

Skawiński został wyróżniony trzecią nagrodą w 1998 roku w kategorii Wydarzenia za fotografie z serii ?Powódź w Polsce?.

Drugi Polak nagrodzony na World Press Photo specjalizuje się w fotoreportażu. Autor fotografował w Polsce, ale też w wielu ciekawych zakątkach świata ? w Afganistanie, Iranie, Pakistanie, Rosji, Kazachstanie, Uzbekistanie, Rumunii, Republice Południowej Afryki czy Brazylii.

Fotograf przez wiele lat pracował lub współpracował dla największych, polskich gazet i miesięczników - Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Polityka, Wprost, Newsweek Polska, Przekrój,  oraz dla agencji Reporter i Forum. Jego fotografie publikowano w prasie zagranicznej: Die Zeit, die tageszeitung, Politiken, a w Polsce: Tygodnik Powszechny,.

Fot. Witold Krassowski

Czarno-biały fotoreportaż Krassowskiego z parowozowni w Wolsztynie pod Poznaniem p.t. "Ostatnia linia kolei parowej" zajął w 2003 roku 3. miejsce w kategorii Nauka i technologia. Wielu próbowało przedstawić ten temat równie dobrze. Sam nawet fotografowałem w parowozowni Wolsztyn, ale trudno równać się z mistrzem. Dla Krassowskiego nie było to pierwsze wyróżnienie na World Press Photo. W 1992 roku fotograf zajął również 3. miejsce za reportaż w dziadzienie Życie codzienne.

Witold Krassowski został także doceniony w kraju. Urodzony w 1956 roku fotograf jest sześciokrotnym laureatem konkursu Polska Fotografia Prasowa (1994, 1995, 1996, 1997, 2000, 2003). Twórca od ponad 20 lat współpracuje dla wielu gazet i wydawnictw. Są to między innymi "Der Spiegel", "The Observer", "The Independent", "New Yorker", "National Geographic" czy "Gazety Wyborczej". Dla tych, którzy nie znają twórczości Krassowskiego polecam stronę fotografa:  www.witoldkrassowski.com

Fot. Radosław Sikorski

Osiemnastoletni Sikorski w 1981 roku musiał opuścić kraj ze względu na udział w komitecie strajkowym w swoim liceum w Bydgoszczy. Jako uchodźca polityczny trafił do Wielkiej Brytanii. Tam też rozpoczęła się jego przygoda z dziennikarstwem. W latach 1986 ? 1989 Sikorski był korespondentem prasy angielskiej  "The Spectator" i "The Observer" w Afganistanie, Angoli i Jugosławii. To właśnie w Afganistanie w 1987 roku wykonał nagrodzone rok później zdjęcie. Sikorski otrzymał 1. nagrodę w kategorii zdjęć reporterskich na World Press Photo. To bardzo przykra fotografia, która przedstawia afgańską rodzinę zabitą w bombardowaniu.

Sikorski pojechał do Afganistanu w 1986 roku. Dostał się tam nielegalnie przekraczając granicę Pakistanu wraz z mudżahedinami. Afganistan był ogarnięty konfliktem zbrojnym ze Związkiem Radzieckim. W czasie trzymiesięcznego pobytu na pustyni dziennikarz walczył w Rosjanami. Swoje przeżycia spisał potem w książce "Prochy świętych".  Dalsze losy Radka Sikorskiego są również bardzo ciekawe, ale niestety nie mają już nic wspólnego z fotografią. Jak wiemy, laureat WPPh obecnie zajmuje się polityką i jest ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska.

Fotografia nie była głównym zajęciem Sikorskiego, który zajmował się dziennikarstwem, a później również biznesem i polityką. Wydaje się to potwierdzać zasadę, że w fotografii reporterskiej czy w szczególności prasowej liczy się obecność w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Sikorski wykorzystał to i został wyróżniony na World Press Photo.

Kto następny?

Lista Polaków nagrodzonych w konkursie World Press Photo może się niebawem powiększyć. Przekonamy się o tym już jutro, kiedy to nastąpi ogłoszenie oficjalnych wyników WPPh 2009.


Zdjęcie tytułowe: Flashfonic / Flickr.com - wykorzystane na prawach Creative Commons 2.0

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)