Tak zmieniają się lodowce. Niesamowite time-lapse'y Jamesa Baloga

Tak zmieniają się lodowce. Niesamowite time-lapse'y Jamesa Baloga

Tak zmieniają się lodowce. Niesamowite time-lapse'y Jamesa Baloga
Olga Drenda
08.10.2012 07:37, aktualizacja: 08.10.2012 09:37

To będzie wydarzenie - „Chasing Ice”, dokument o Jamesie Balogu, fotografie współpracującym z National Geographic, który w spektakularny i wstrząsający sposób opowiedział o zmianach klimatu na Ziemi.

„Chasing Ice”, dokument w reżyserii Jeffa Orlowskiego, z pewnością będzie głośną i dyskutowaną produkcją. Jego bohaterem jest James Balog, fotograf współpracujący na stałe z National Geographic. W ramach projektu badawczego Extreme Ice Survey przygotował on time-lapse'y przedstawiające zmiany zachodzące na lodowcach.

[solr id="fotoblogia-pl-38828" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/3277,pierwsze-w-historii-podwodne-zdjecie-w-kolorze" _mphoto="hogfish-224x168-fb96ed14cbd288ad.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2218[/block]

Droga do realizacji projektu była długa i pełna wyzwań. Balog rozmieścił w różnych lokalizacjach na świecie 27 aparatów Nikon D200. Każdy z nich rejestrował rocznie 8 tysięcy zdjęć, które razem złożyły się na niezwykły, poruszający time-lapse, dokumentujący zmiany klimatu na Ziemi. Balog pracował nad przedsięwzięciem już od roku 2005, stale konsultując się z zespołem naukowców. Fotograf opracował system pozwalający najbardziej wydajnie rejestrować obraz w ekstremalnych warunkach.

Lustrzanki w odpornych na warunki pogodowe obudowach Pelicana, wzmocnione systemem kotwic chroniących aparaty przed arktycznym wiatrem, zostały umieszczone zazwyczaj na klifach tuż ponad lodowcem. Każda konstrukcja jest zasilana za pomocą baterii słonecznych, którymi zarządza inteligentny system – aparat pracuje jedynie w warunkach wystarczającego doświetlenia. Praca nad filmem trwała wyjątkowo długo, ponieważ ze względu na trudne warunki przesył zdjęć był możliwy jedynie w dużych odstępach czasu, czasami raz na rok.

Rezultat robi niesamowite wrażenie i zmusza do zastanowienia się nad procesami klimatycznymi zachodzącymi na naszej planecie. Z tego, że lodowce znikają, każdy w jakimś stopniu zdawał sobie sprawę, jednak zobaczenie tego zjawiska na własne oczy pozwala uświadomić sobie skalę zmian. W zapowiedzi filmu czytamy:

Film to opowieść o człowieku, który mierzy się z historią, zbierając niepodważalne dowody na zmiany zachodzące na Ziemi (…) Zapierający dech w piersiach materiał Jamesa Baloga przedstawia ruch prastarych lodowców, które znikają szybciej, niż zdajemy sobie z tego sprawę. "Chasing Ice" to opowieść o fotografie, który ma misję niesienia świadectwa i nadziei dla naszej napędzanej węglem planety.

[solr id="fotoblogia-pl-56631" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/2260,jak-ladowac-baterie-na-dachu-swiata" _mphoto="on-everest-56631-168x168-4ee8935.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2219[/block]

Dokument zebrał już szereg wyróżnień na festiwalach filmowych, w tym w Sundance i na SXSW. Organizacja Environmental Media Association przyznała mu tytuł najlepszego dokumentu roku.

[solr id="fotoblogia-pl-59610" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/2103,motyla-noga-polsko-wenezuelska-wyprawa-pokonala-niezdobyty-szczyt-tramen-tepui-galeria" _mphoto="06-ma-20110320-377422-d--175ce8c.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2220[/block]

Poniżej możecie zobaczyć zwiastuny filmu oraz wystąpienie Jamesa Baloga na konferencji TED.

Chasing Ice OFFICIAL TRAILER

Chasing Ice Exclusive Clip: "It's been working the entire time"

TED Talk James Balog Time-lapse Proof Of Extreme Ice Loss

Stronę filmu można znaleźć pod tym adresem. Extreme Ice Survey - projekt Jamesa Baloga rejestrujący zmiany na lodowcach - również ma swoją stronę, którą można znaleźć tutaj.

Źródło: chasingice.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)