Zima w obiektywie: fotografowanie w trudnych warunkach

Zimowa aura to wspaniały czas do fotografowania. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Rosyjski fotograf Alexey Ebel podzielił się swoimi doświadczeniami z ostatniej wyprawy WWF po Morzu Łaptiewów na Syberii, sponsorowanej przez firmę Canon.

Surowy krajobraz polarny.

Surowy krajobraz polarny. (© Alexey Ebel / WWF-Canon)

1. W trosce o sprzęt

Praca w wilgotnym i zimnym klimacie Arktyki wymaga odpowiedniego sprzętu. Właśnie dlatego zdecydowałem się na lustrzanki EOS i profesjonalne obiektywy serii L. Dzięki specjalnym uszczelnieniom doskonale sprawdzają się w tego typu warunkach i chronią aparat przed wilgocią i kurzem. Dają mi pewność, że będę mógł fotografować w każdych warunkach. Nie muszę się martwić, że z winy sprzętu nie będę w stanie uchwycić momentu, kiedy światło jest odpowiednie.
Czytaj dalej na canon.pl/cashback.

2. Różne tryby stabilizacji dla osiągnięcia wspaniałych rezultatów

Bez wątpienia stabilizacja obrazu w obecnie dostępnych obiektywach pozwala uzyskać ostre i kontrastowe zdjęcia nawet wtedy, gdy fotografujesz bez statywu. Pamiętaj jednak, że masz do wyboru kilka trybów. Podczas wyprawy Canon i WWF gdzie poruszaliśmy się niewielką łodzią, a oświetlenie było słabe, stabilizacja obrazu pozwoliła mi kontynuować pracę. Tryb 1. najlepiej sprawdza się podczas najczęściej panujących warunków czyli np. do fotografowania z pokładu. Z kolei tryb 2. jest idealny podczas fotografowania poruszających się obiektów, takich jak niedźwiedzie polarne.
Czytaj dalej na canon.pl/cashback.

Duża grupa morsów u wybrzeża Morza Łaptiewów jest łatwym celem dla niedźwiedzi polarnych szukających kolejnego posiłku.

3. Podczas fotografowania zwierząt należy zwracać uwagę na głębię ostrości

Kiedy fotografuję z wykorzystaniem teleobiektywów, ostrość obrazu ma kluczowe znaczenie. Czasami bywa to trudne, zwłaszcza kiedy chce się uchwycić obiekty o niewielkim kontraście lub gdy świeci słońce. To zdjęcie jest doskonałym przykładem możliwości, jakie oferuje Canon EOS 5D Mark III w zakresie oddania detali i dostosowania ustawień. Pamiętaj, że z twojej perspektywy głębia ostrości zwiększy się o 1/3 od całkowitej głębi ostrości przed punktem ostrości i o 2/3 za punktem ostrości.

Podczas wyprawy naukowcy chcieli ustalić czy morsy żyjące w Morzu Łaptiewów są unikalnym dla Rosji podgatunkiem.

4. Zwierzęta najlepiej fotografować obiektywami z zoomem

Kiedy fotografujesz dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku masz dość ograniczone możliwości przemieszczania się. W takich sytuacjach teleobiektywy zmiennoogniskowe mają kluczowe znaczenie – pozwalają być bliżej obiektu, nie zakłócając jednocześnie wydarzeń. Pozwalają odpowiednio wykadrować obraz i uchwycić moment z różnej perspektywy.
Czytaj dalej na canon.pl/cashback.

Grupa morsów, które były obiektem obserwacji naukowców podczas wyprawy.

5. Różne obiektywy dla uzyskania urozmaiconych efektów

Fotografia przyrodnicza to coś więcej niż zdjęcia zwierząt. To także dokumentacja środowiska naturalnego. Kiedy staram się opowiedzieć historię jakiegoś gatunku i pokazać jego nawyki, korzystam z obiektywów zmiennoogniskowych. Dzięki temu mogę uchwycić zarówno szerokie kadry, jak i zbliżenia, bez potrzeby ciągłego zmieniania obiektywów. Ma to szczególne znaczenie podczas wypraw, kiedy trudno jest nosić ze sobą dużo sprzętu.
Czytaj dalej na canon.pl/cashback.

Zobacz również: 3 proste sposoby na kreatywną podstawkę do instaxów [zrób to sam]

Grupa morsów u wybrzeża Morza Łaptiewów jest łatwym celem dla niedźwiedzi polarnych.

6. Zachować ostrożność względem dzikich zwierząt

Tundra jest uboga w roślinność, dlatego żyje tam tylko kilka gatunków dużych zwierząt. Przy odrobinie wytrwałości można jednak doświadczyć niesamowitego spotkania z lokalną przyrodą! Bądź ostrożny: niektóre zwierzęta nie boją się ludzi, dlatego możesz stać się obiektem ich ataku.
Czytaj dalej na canon.pl/cashback.

Niedźwiedzie polarne – piękne i zarazem niebezpieczne zwierzęta.

7. Chronić oczy!

W obszarach podbiegunowych słońce jest nisko na horyzoncie i często świeci prosto w oczy. O ile nie stwarza to problemu dla sprzętu, może być niebezpieczne dla ciebie, szczególnie jeśli fotografujesz pod światło. W takich sytuacjach zamiast korzystać z wizjera, wybierz tryb podglądu na żywo (LiveView). Słońce bardzo szybko zmienia swoje położenie, dlatego jeśli nawet ustawisz aparat w odpowiedniej pozycji, za kilka minut może okazać się, że warunki zmieniły się diametralnie. Nie ryzykuj uszkodzenia wzroku i nie korzystaj z wizjera w tak nieprzewidywalnym środowisku.
Czytaj dalej na canon.pl/cashback.

Po całkowitym wyginięciu, woły piżmowe zostały przywrócone w okolicach półwyspu Tajmyr w 1970 dzięki amerykańskiej populacji tego gatunku.

8. Cierpliwość popłaca

Fotografia przyrodnicza wymaga wyczekiwania i cierpliwości w dążeniu do uchwycenia rzadkich, ulotnych chwil. Bądź wytrwały i ciesz się z magicznych momentów, ale fotografuj także jeśli nic w danej chwili się nie dzieje – czasami zdarzają się nieoczekiwane zmiany sytuacji. I oczywiście pamiętaj, by zawsze mieć pod ręką zapasową kartę pamięci!
Czytaj dalej na canon.pl/cashback.

Podczas wyprawy naukowcy zbliżyli się do ciekawskich morsów żyjących w Morzu Łaptiewów.

9. Planowany odpoczynek

Latem trudno jest spać na kole podbiegunowym, ponieważ całą dobę jest jasno. Zatem wybór pory snu zależy tylko od ciebie. Sugeruję jednak, aby odpoczywać kiedy warunki pogodowe są kiepskie lub kiedy inne czynniki uniemożliwiają fotografowanie. Jeśli nie spisz, bądź w gotowości i miej sprzęt zawsze w zasięgu ręki. To zdjęcie zostało zrobione, gdy stado reniferów nagle zaczęło przedzierać się przez rzekę.
Czytaj dalej na canon.pl/cashback.

Renifery na Półwyspie Tajmyr, jednym z najdalszych zakątków Rosji.

10. Rękawiczki nie przeszkadzają podczas fotografowania

Na kole podbiegunowym jest zawsze zimno, nawet w lipcu. Jeśli zamierzasz dużo fotografować, zawsze noś rękawiczki! Oczywiście może to stwarzać niewielkie utrudnienia podczas zmieniania ustawień aparatu, ale najważniejsze przyciski na korpusie EOS 5D Mark III, z których korzystałem, są na tyle czułe, że można nimi operować nawet w rękawiczkach. Chłód może także wpłynąć na czas pracy baterii, więc komponenty zapasowe staraj się trzymać w ciepłych warunkach – w kieszeniach, blisko ciała.

Załoga Canon – WWF podczas wyprawy do Morza Łaptiewów w 2013 roku.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Pytamy fotografów, jak fotografować krajobrazy [poradnik] "Frymografia": Niewidzialna granica Efekt 3D w 3 minuty w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Jak zorganizować swoją pierwszą wystawę fotograficzną? [poradnik] Motywacja to sekret fotografa. Jak ją zdobyć? [poradnik] Narzędzie przekształcania swobodnego w fotografii mody [wideoporadnik] Jak "czytać" światło na zdjęciach? [poradnik] Kreatywne użycie rozmyć w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Timelapse dla początkujących - podstawy warsztatu [poradnik] Co z tą fotografią dokumentalną? Dokument fotograficzny na świecie [cz. 2] Fotografowanie wydarzeń potencjalnie niebezpiecznych [poradnik] Nadaj charakter zdjęciom przy użyciu mapy gradientu [wideoporadnik] Atramentem malowane, czyli pomysł na jesienną nudę [zrób to sam] Jak obrobić jesienne portrety? [wideoporadnik] Gorące piksele na zdjęciach - jak się ich pozbyć? [wideoporadnik] Jak wykonać jesienny portret? [poradnik] Podwójna ekspozycja w 5 minut w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Efekt tilt-shift w Gimpie – szybko, łatwo i za darmo Świeże kąski w Adobe Camera RAW 8.1 [wideoporadnik] Adobe Photoshop CC – co nowego? [wideoporadnik] Efekt retro w Gimpie? Wystarczy 5 minut! [wideoporadnik] Podstawy fotografowania jedzenia - prosto, naturalnie i w domu [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać