Oto zwycięzca konkursu „Jeden kadr z mojego miasta“

Do konkursu „Jeden kadr z mojego miasta“, organizowanego przez nas wraz z firmą Fujifilm, zgłosiliście blisko 1000 fotografii w ciągu 2 tygodni. Nagrodę, czyli aparat Fujifilm XQ1 o wartości 1699 zł, otrzymał Mateusz Rzewuski za czarno-białe zdjęcie z Warszawy. Gratulujemy!

Zdjęcie nagrodzone w konkursie "Jeden kadr z mojego miasta"

Zdjęcie nagrodzone w konkursie "Jeden kadr z mojego miasta" (© Mateusz Rzewuski)

Wśród zgłoszonych do konkursu "Jeden kadr z mojego miasta" fotografii było sporo naprawdę ciekawych zdjęć, w piękny sposób oddających atmosferę Waszych miast i miasteczek. Wiele z nich to nasycone kolorami i pięknym słońcem krajobrazy, inne to typowe zdjęcia uliczne, na których liczy się uchwycona chwila, dobry kadr, niebanalna sytuacja. Wybór nie był łatwy, szczególnie że mogliśmy nagrodzić tylko jedną osobę!

Po długiej naradzie zdecydowaliśmy nagrodzić czarno-białą fotografię Mateusza Rzewuskiego, która przedstawia jeden kadr z Warszawy. Wyróżniającym się elementem zdjęcia jest odbicie w kałuży Pałacu Kultury i Nauki, otoczone przez sylwetki policjantów. W ostatnich miesiącach nasza stolica kojarzy się w dużej mierze z manifestacjami, marszami oraz zamieszaniem z tym związanym. Nieodłącznym elementem tych wydarzeń jest nie tylko widoczny na zdjęciu budynek, obok którego te marsze często przechodziły, ale też policja oraz służby ochrony.

Zdjęcie zrobiłem 14-go września 2013 roku podczas ogólnopolskiej manifestacji Solidarności. Robiąc to zdjęcie chciałem w niestandardowy sposób pokazać warszawski Pałac Kultury i Nauki. Przechodząc przez plac przy Dworcu Warszawa Śródmieście zauważyłem policjantów, którzy stali i asekurowali uczestników marszu. Po chwili zastanowienia kucnąłem, skierowałem aparat w stronę kałuży, po czym nacisnąłem spust migawki tworząc tę fotografię.

Według nas zdjęcie ma też drugie dno. Pokazuje szarą rzeczywistość, bardziej przyziemną (zwykły betonowy chodnik) - smutek codziennego życia wyrażony w szarych, ciemnych barwach, ponurej atmosferze zdjęcia, ale też ludzi odwróconych tyłem, jakby niechętnych do kontaktu, niewyraźnych, którzy gromadzą się w pewnym sensie w centrum, czyli przy wspomnianym PKiN.

Nagrodą w konkursie jest aparat fotograficzny Fujifilm XQ1 o wartości 1699 zł.

Zwycięzcy gratulujemy świetnego zdjęcia oraz nagrody w konkursie, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział!

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Wydarzenia:

Pokaz specjalny filmu "Nowojorska ulica w obiektywie" w Krakowie "Frymografia": Barak nie odleciał Pokaż kadr ze swojego miasta i wygraj aparat Fujifilm XQ-1! „Pokaz Jednego Dzieła” w Krakowie Dla Natalii – Wielka Aukcja Fotografii Co kryje "Czarna skrzynka" Tomasza Tomaszewskiego "Nowojorska ulica w obiektywie" i na ekranie kina Iluzjon Wiesław Rakowski. Archiwum Zoologiczne. Wystawa, którą warto zobaczyć! Relacja z BEiKS Roadshow we Wrocławiu Witajcie na nowej Fotoblogia.pl! Rusza otwarty nabór projektów do Grand Prix Fotofestiwal 2014 Verily - magazyn, w którym nie znajdziecie zdjęć obrobionych w Photoshopie Rusza ósma edycja BEiKS Roadshow – cykl pokazów najnowszego sprzętu foto i video Foto Art Festiwal 2013 – jest moc [relacja] Phonar – platforma do nauki fotografii przez Internet dla wszystkich Fotografa nie warto okradać ze zdjęć. Ciąg dalszy historii Gosi Stępień Zabezpieczenia Adobe złamane. Kody źródłowe programów i dane prawie 3 mln klientów w rękach hakerów Czy Getty Images i AFP zapłacą ponad 13 mln dol. za bezprawne użycie zdjęć z Twittera? Getty Critics, Rodzinka Stokowskich… W Sieci piętnują absurdy zdjęć stockowych CreativeLive – bezpłatne sześciodniowe warsztaty fotograficzne online! Jakub Kaźmierczyk poprowadzi bezpłatne warsztaty fotografii kulinarnej Rusza 3. edycja Opolskiego Festiwalu Fotografii – OFF