Dirkon – czeski papierowy aparat otworkowy

Dirkon © tonechootero

Dirkon © tonechootero

Masz wakacje, siedzisz w domu i się nudzisz? Zabierz się do wycinania starego papierowego aparatu z czechosłowackiego magazynu "ABC", adresowanego do młodych techników i przyrodników.

Dirkon to papierowy aparat otworkowy, którego autorami są Martin Pilný, Mirek Kolář i Richard Vyškovský. Trzej Czesi opublikowali swój piękny projekt w 1979 r. we wspomnianym czechosłowackim magazynie dla majsterkowiczów. Przypuszczam, że było to pismo podobne do naszego „Młodego technika” - czy ktoś go jeszcze pamięta? ;) Aparat jest przeznaczony do pracy z filmem 35 mm.

Nazwa Dirkon to gra słowna – połączenie dwóch nazw: "dirk" (część czeskiego słowa "dirka", oznaczającego 'dziurkę', 'otwór') oraz "kon" (część nazwy marki "Nikon") - opisuje aparat autor stron pinhole.cz.


Nie mam żadnych znajomych za naszą południową granicą, sam bywam tam też rzadko, ale podobno Dirkon stał się tam kultowy, a archiwalne egzemplarze magazynu bardzo trudne do zdobycia. Nic dziwnego – projekt urzeka wzornictwem, dopracowaniem każdego szczegółu. Coś pięknego dla miłośników fotografii otworkowej.

8 pomysłów na aparat otworkowy

Poza granicami Czech Dirkona przypomniała ekipa ThinkBlotMedia, przygotowując ten krótki film na jego temat. Architekt Way Wong składa w nim egzemplarz aparatu.

Paper, Scissors, Shoot from ThinkBlot Media on Vimeo.

Niestety, w filmie na końcu wykorzystano zdjęcia z innego aparatu otworkowego, ale poniżej możecie zobaczyć kilka przykładowych klatek z Dirkona.

Zobacz również: Jak wykonać nakładkę typu gobo?

Jeśli spodobał Ci się projekt Dirkona, to stąd możesz pobrać kopię do wydrukowania i złożenia. Powodzenia!

Stara puszka, czajnik lub kubek — idealne materiały na aparat

Źródło: ISO 1200

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Sprzęt:

Sociomatic, czyli Instagramowy Polaroid, niebawem trafi do sprzedaży Sony A7 II - ruszyła przedsprzedaż, znamy polską cenę Dlaczego Canon EOS 6D nie jest odpowiedzią na wszystkie problemy fotografa? Najciekawsze bezlusterkowce do 2000 zł Czy kolejny iPhone będzie miał aparat z dwoma obiektywami? Sony A7 II - stabilizacja pełnoklatkowej matrycy w bezlusterkowcu Kamienie milowe fotografii, które stały się kulą u nogi Nikkor 6mm f/2.8 - przykładowe zdjęcia i film z obiektywu, który widzi do tyłu Nowa matryca Sony ma oferować 16 000 kl/s. w 2K i niewiarygodną dynamikę Problem niesfornych przewodów rozwiązany Canon EF 100-400 mm f/4.5-5.6L IS II USM – nowa wersja po 16 latach DxO Mark zawiedzione osiągami Canona 7D Mark II na niskich czułościach Ice Light - idealne światło w podróży zamiast softboxa DxO Optics Pro 8 do pobrania za darmo Macropod - ekstremalne narzędzie do fotografii makro Czy świat fotografii chce pozbyć się luster? Canon 50-1000 mm T5.0-8.9 z konwerterem 1,5x - rekordowy zoom x20 do filmów 4K Nowe baterie, które naładują 70% w 2 min. i wytrzymają do 20 lat. Jak to możliwe? Westcott Flex - wodoodporny panel LED, który można wyginać, jak kartkę papieru Lustrzanki sprzed lat - czy jeszcze się do czegoś nadają? Nowa, niskobudżetowa lustrzanka czy starsza, ale premium? Jaki aparat wybrać? Leica S-E - tańsza wersja średniego formatu Nowa generacja obiektywów Leica Summarit-M Leica M-A - analogowy dalmierz we współczesnym wydaniu

Popularne w tym tygodniu:

Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D - nowe szkło do bezlusterkowców APS-C