Kalibracja monitora z użyciem X-Rite i1 Display 2 [wideoporadnik]

Ostatnio sporo mówimy o kalibracji różnych urządzeń, dlatego w zeszłym tygodniu zabrałem się za profilowanie aparatu, ale chyba najważniejszą rzeczą jest skalibrowanie monitora. Dziś pokażę Wam, jak zrobić to za pomocą kolorometru.

© Jakub Kaźmierczyk

© Jakub Kaźmierczyk

Kalibracja  monitora to temat rzeka i wielu z Was może mi zarzucić, że robię to nie tak, jak trzeba, czy złym urządzeniem. Mimo to kalibracja monitora, który nie ma szerokiego gamutu, jak najbardziej ma sens. Poradnika nie kieruję do profesjonalistów używających specjalnych świetlówek w pomieszczeniach i generalnie na co dzień zajmujących się zarządzaniem barwą. Zależy mi na tym, żeby pokazać mniej zaawansowanym użytkownikom, jak osiągnąć poprawną kolorystykę na nawet niedrogim monitorze.

Wiele osób używa źle ustawionych monitorów — rozkręcając wartości kontrastu czy jasności, traci się mnóstwo szczegółów. Gdy umieszczałem swoje zdjęcia na forach internetowych, często słyszałem, że są poprzepalane. Prosiłem wtedy użytkowników o przygaszenie monitorów i nagle pokazywały się szczegóły w światłach. Same kolory pozostają również nie bez znaczenia, ale o tym dowiecie się więcej z poniższego wideo.

Profilowanie aparatu przy użyciu X-Rite Color Checker [wideoporadnik]

Do poradnika użyłem kalibratora X-Rite i1 Display 2 i systemu OSX Lion. Wcześniej kalibrowałem monitor na systemie Windows 7 i dołączone oprogramowanie  Eye Match było bardziej rozbudowane. W filmie stosuję maksymalnie neutralnych rozwiązań, często zalecanych przez X-Rite, aby poradnik trafił do jak najszerszego grona naszych Czytelników.

Jeśli pracujecie w jednakowych warunkach oświetleniowych, warto zmierzyć tzw. target luminancji, aby monitor świecił z odpowiednim natężeniem. Jeśli natomiast fotografujecie w zróżnicowanych warunkach, stwórzcie kilka profili dla różnego natężenia oświetlenia. Kalibrator to również dość duży wydatek, więc podobnie jak w przypadku Color Checkera można kupić go na spółkę ze znajomymi fotografami. Zwróćcie też uwagę na zniżki studenckie!

Zapraszam na forum.fotoblogia.pl, możecie się tam dzielić swoimi opiniami na temat wideoporadników i zgłaszać swoje propozycje tematów.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość!