Nikon D3200 z drugą najlepszą matrycą APS-C wg DxOMark

Nikon D3200 (©Nikon)

Nikon D3200 (©Nikon)

Całkiem niedawno pojawiła się na naszych łamach informacja, że DxOMark uznał sensor w Nikonie D800 za najlepszy na świecie. Teraz do grona najwyżej ocenionych dołącza kolejna lustrzanka tej samej firmy, uzyskując tytuł wicemistrzowski w kategorii APS-C. Tym razem jest to jednak… amatorski Nikon D3200.

Jakby mało było bardzo dobrego wyniku testu na DxOMark, D3200 załapał się nawet do pierwszej dziesiątki najwyżej ocenionych w kategorii ogólnej, co zapewniło mu lokatę za czwórką swoich braci, modelami Phase One i Pentaksa. Doborowe grono, jak na aparat tej klasy…

Z wynikiem 81 punktów Nikonowi D3200 udało się rozłożyć na łopatki aparaty, takie jak Sony SLT A57 (75 pkt.), Canon 600D (65 pkt.), a nawet… Nikona D300s (70 pkt.)! Na moją głowę posypią się zapewne gromy, ale warto odnotować, że D3200 uzyskał taki sam wynik jak Canon 5D Mark III. Dla producenta tego drugiego modelu powinien to być poważny sygnał ostrzegawczy.

DxOMark ocenił 5D Mk III – czy Canon się podłożył?

Z pewnym zaskoczeniem muszę odnotować, że okazało się, iż 24 megapiksele w matrycy aparatu w niczym nie przeszkadzają podczas testów — sam miałem poważne wątpliwości, czy tak duża rozdzielczość jest w ogóle komukolwiek potrzebna. Jedną z nielicznych łyżek dziegciu jest algorytm kompresji JPEG-ów lustrzanki, który wypluwa z siebie obraz nędzy i rozpaczy. Dla osób strzelających RAW-y jest to jednak pozbawione znaczenia. W tych okolicznościach sugerowana cena ok. 3000 zł wydaje się jednak o wiele bardziej adekwatna.

Jeszcze jednym aspektem sprawy jest rola Sony — firma ta odpowiada za sensory umieszczane w D3200. Kilka razy odnotowywałem, że wdzierają się w segmenty rynku, w których o ich obecności nikt jeszcze niedawno nie marzył. Dobrzy inżynierowie, umiejętne inspirowanie się dorobkiem konkurentów (czasem może trochę nadmierne…) to czynniki, których wpływ może zostać zniweczony chyba tylko przez trzymanie się wysokich cen.

Źródło: NikonRumors

Zobacz również: Sony A77 Mark II - test

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość!

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?