Zrób to sam - plaster miodu na lampę systemową [wideoporadnik]

W dzisiejszym odcinku serii "Zrób to sam" pokażę, jak zrobić plaster miodu na lampę systemową. Kilka złotych, trochę cierpliwości, a efekty zdziwią niejedną osobę.

© Irochka - Fotolia.com

© Irochka - Fotolia.com

Zrób to sam – fotografowanie wody [wideoporadnik]

W poprzednim odcinku opowiadałem o fotografowaniu wody, natomiast dziś skupię się na modelowaniu światła. Przy fotografowaniu małych produktów, podświetlaniu tła czy włosów światło padające w większości przypadków musi być ukierunkowane. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się flary, scena będzie zalana światłem lub pojawią się inne skutki uboczne.

O ile wybór plastrów miodu do lamp studyjnych jest ogromny, o tyle do lamp systemowych nie ma zbyt dużo produktów na rynku. Dlaczego nie zrobić takiego grida samemu? Wystarczy, że zaopatrzycie się w szerokie, czarne słomki do drinków dostępne w większości marketów. Robiąc w domu plaster miodu z takich rurek, pamiętajcie o prostej zasadzie: im rurki będą krótsze, tym skupienie światła będzie mniejsze, ale mniejsze będą również straty światła.

Warto zrobić kilka takich plastrów miodu, aby móc dobrać odpowiednią długość do konkretnej sceny. Ja mam (już) cztery takie plastry. Najczęściej używam ich do podświetlania tła, bo dzięki takiemu skupieniu światła uzyskuję ciekawą poświatę za fotografowaną osobą. Więcej szczegółów dowiecie się z poniższego filmu!

Zapraszam również na forum.fotoblogia.pl, możecie się tam dzielić swoimi opiniami na temat wideoporadników z cyklu "Zrób to sam" i zgłaszać swoje propozycje tematów.

Zobacz również: Canon 5D Mark III - test

Zobacz więcej artykułów z serii: Zrób to sam

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość!

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?