Noc Muzeów 2012 - co oferuje fotografom?

Ten artykuł ma 5 stron:
Warszawa
W weekendową noc z 19 na 20 maja w niemal całej Polsce odbędzie się doroczna Europejska Noc Muzeów 2012. Muzea i galerie w całej Polsce udostępnią swoje zbiory i przygotują inne atrakcje, wszystko to za grosze. Czym ten muzealny festiwal kusi pasjonatów malowania światłem?
Warszawa
Poza jednym wyjątkiem, we wszystkich miastach obchody zaczną się 19 maja, a muzea w większości przypadków czynne będą do godziny 1:00 dnia 20 maja — niektóre zostaną zamknięte jeszcze przed północą. Wspomniane odstępstwo to Kraków, w którym ENM odbędzie się w nocy z 18/19 maja - czyli jeden dzień wcześniej. Zestawienie zacznę od stolicy, gdyż w przeciwieństwie do większości pozostałych miast będzie oferowała sporo atrakcji, które zainteresować mogą pasjonatów fotografii.
Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30
Fotoblogia w Szanghaju na HP Global Influencer Summit [fotorelacja]
Z pewnością na pierwszy ogień powinna pójść Warszawska Szkoła Fotografii (ul. Łazienkowska 14). Wśród atrakcji znajdziecie cykl cyjanotypii Małgorzaty Mikołajczyk i zdjęcia Łukasza Pietuchowskiego wykonane w technice mokrego kolodionu. 19 maja godzinie 20:00 rozpocznie się 40-minutowa projekcja filmu "Paparazzi" w reżyserii Piotra Bernasia, który pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazziego — Przemysława Stoppy. "Paparazzi" otrzymał m.in. nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). O 20:45 odbędzie się spotkanie i rozmowa z reżyserem filmu. Prowadzącym będzie Marian Schmidt — dyrektor i założyciel WSF.
Jak słusznie odnotowali nasi Czytelnicy, w pierwszych wersjach wpisu jakimś cudem nie znalazła się informacja o tym, co przygotował warszawski Związek Polskich Artystów Fotografików (pl. Zamkowy 8). W Starej Galerii ZPAF do 23:30 oglądać będzie można wystawę "Marginesy", w ramach której swoje zdjęcia pokazują Damian Chrobak, Arek Gola, Adam Lach, Marek Maliszewski, Rajmund Rajchel, Jindrich Štreit, Tamás Zádor i Matúš Zajac. Z kolei w Galerii Obok ZPAF trwa wystawa "Autoportret pamięciowy" Alicji Pietras, czynna do północy. W godzinach 19:00 — 23:55 obejrzeć będzie można również cykle prezentacji Piotra Filutowskiego, Adama Lunarisa, Wojtka Walkiewicza, Prota Jarnuszkiewicz i Tomasza Budzyńskiego - w tej kolejności co godzinę. Jednocześnie — w godzinach 20:00 — 00:00 — trwać będzie prezentacja prac słuchaczy i absolwentów warszawskiego Studium Fotografii ZPAF. Zdjęcia oglądać będzie można w bramie pomiędzy związkowymi galeriami na pl. Zamkowym; od 19:00 do 23:30 na monitorze w hallu wejściowym odbywać się będzie prezentacja prac autorów uczestniczących w konsultacjach organizowanych w ramach Programów Edukacyjnych OW ZPAF.
Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) przygotował dla fotografów "Nocne Naświetlanie" - tylko dziś muzeum zamieni się w fotograficzną ciemnię. Zdjęcia wywoływać będą znani fotografowie, którzy pokażą i skomentują swoje najlepsze prace. Prezentacje będą przeplatane elektronicznymi setami DJ Fotona, ilustrowanymi dodatkowo wizualizacjami inspirowanymi filmem Michelangelo Antonioniego "Powiększenie". W Domu zobaczyć będzie można również wystawy: "Chodząc po ziemi. 50 lat fotografii prasowej Aleksandra Jałosińskiego", "Warszawski ferment. Fotografie Ireny Jarosińskiej", a także wystawę plenerową "Karol Beyer. Pierwsze fotografie Krakowskiego Przedmieścia".
W polu zainteresowania fotografów o filmowych zapędach powinna również znaleźć się oferta Warszawskiej Szkoły Filmowej (ul. Gen. Zajączka 7). W przeciwieństwie do innych galerii filmówka otwiera podwoje już o 12:00. Czysto wizualna część zaczyna się o 16:30, kiedy zbłądzić będzie można na godzinny wstęp do Kursu Charakteryzacji Filmowej (co nie oznacza, że nie przyda się też podczas sesji foto), prowadzony przez Ewę Symko-Marczewską. O 17:00 19 maja odbędzie się projekcja etiud studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, o 18:00 Nitrolekcja Filmoteki Narodowej, czyli prezentacja o konserwacji i digitalizacji starych taśm filmowych. Na 19:00 zaplanowano pokaz Polskich Kronik Filmowych, a na 20:00 projekcję zrekonstruowanych przez Filmotekę Narodową filmów "Dla Ciebie Polsko" (1920) i "Cud nad Wisłą" (1921).
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta (Pl. Małachowskiego 3) zaprasza z kolei na wystawę "Emotikon. Robert Rumas & Piotr Wyrzykowski" - podsumowanie wyprawy autorów po krajach Europy Wschodniej i Azji Mniejszej (Ukrainie, Turcji, Rumunii oraz Gruzji). Zamiarem artystów było "stworzenie wystawy, która dzięki fotografiom, plikom dźwiękowym, dokumentacji wideo i obiektom stanie się wehikułem emocji i nastrojów: tych zgromadzonych w czasie wyprawy i również tych na nowo budzących się podczas oglądania Emotikonu — zaskakujących zarówno samych autorów, jak i odbiorców". Może być interesująco.
Photoville 2012 – fotograficzna wioska jak kontenerowiec
Z kolei Galeria Muzeum Drukarstwa w budowie (ul. Marszałkowska 3/5) oferuje m.in. wystawy warszawskiej fotografii reportażowej Pawła Tarasiewicza i fotografii nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej - Grand Press Photo.
Fotograficznie będzie też w Traffic Clubie (ul. Bracka 25), gdzie w godz. 22:00 — 24:00 odbywać się będzie wystawa fotografii "Moja Warszawa Nieznana". Ekspozycja ta stanowi podsumowanie konkursu fotograficznego dla mieszkańców Warszawy, mającego na celu przedstawienie stolicy z perspektywy jej mieszkańców.
Ostatnią warszawską ciekawostką jest Noc Muzeów w budynku PAST-y (ul. Zielna 39), która zacznie się już o godz. 18:00 i zakończy o północy. Otwarty będzie taras z widokiem na cztery strony świata, co pozwoli na podziwianie panoramy Warszawy ze ścisłego centrum oraz na wykonanie ciekawych fotografii. Organizator zapowiada również konkurs fotograficzny, choć nie zdradza żadnych szczegółów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze